فروشگاه اینترنتی هفت مغز‌: وارد شوید یا ثبت نام کنید

خرید اینترنتی پسته دستچین هفت مغز-انواع پسته دستچین-پسته زعفرانی-پسته اکبری-پسته احمد آقایی-پسته فندقی-پسته کله قوچی-ارسال رایگان پسته

۵ خاصیت پسته و دانستنی‌های شگفت‌انگیزی در مورد این آجیل خوشمزه

آیا پسته برای سلامتی مفید است؟ بله! وقتی نوبت به افرادی که به دنبال میان وعده‌ای سالم برای کاهش و کنترل وزن هستند می‌رسد، پسته‌های پر از مواد مغذی گزینه بسیار مناسبی هستند. اکثر چربی موجود در انواع پسته (تقریباً ۹۰ درصد آن) چربی غیراشباع مفید است که پیامدهای مثبت زیادی برای سلامتی بدن دارد. درواقع نشان داده‌شده است که چربی و مواد مغذی موجود در این آجیل کلسترول بد (LDL) را کاهش داده و سلامت چشم‌ را بهبود می‌دهد.

۵ مورد از خواص پسته برای سلامتی

پسته یکی از منابع مفید ویتامین B6 و موردعلاقه ما است. این آجیل می‌تواند به افزایش سطح انرژی و بهبود سلامت پوست و سلامت چشم کمک کرده و به سوخت‌وساز سالم بدن کمک نماید. این آجیل به‌واقع دارای انواع مواد مغذی مانند ویتامین B6 که قبلاً ذکر شد، تیامین، پتاسیم، مس، منیزیم و آهن می‌باشد. پسته همچنین حاوی چربی‌های سالم غیراشباع تک حلقه‌ای و چند حلقه‌ای بوده ولی بدون چربی ترانس و کلسترول می‌باشد.

شواهد علمی نشان داده است که مواد مغذی پسته می‌تواند تأثیرات به‌شدت مثبتی روی سلامتی داشته باشند. برخی موارد که پسته روی آن‌ها اثر مثبتی می‌گذارد به‌قرار زیر است.

 • پسته و سلامت قلب

یک مطالعه در مورد پسته که در مجله تغذیه بالینی آمریکا (American Journal of Clinical Nutrition) منتشر شد، پسته را به‌عنوان ماده غذایی کاهنده کلسترول تائید کرد.

محققان، ۲۸ بزرگ‌سال که سطح کلسترول بد (LDL) آن‌ها بالاتر از محدوده مطلوب بود و بیماری دیگری در آن‌ها گزارش نشده بود را بررسی کردند. رژیم‌های مورد آزمایش شامل یک رژیم غذایی کم‌چربی بدون پسته، یک رژیم غذایی سالم با یک وعده پسته و یک رژیم سالم با دو وعده پسته در روز بود. سطح کلسترول بد (LDL) همه افرادی که پسته خورده بودند کاهش‌یافته بود.

در چارچوب رژیم غذایی سالم برای قلب این مطالعه نشان داد که اضافه کردن یک وعده پسته در روز (۱۰ درصد از کل انرژی) کلسترول بد (LDL) را ۹ درصد کاهش داد درحالی‌که مصرف بیشتر این آجیل (دو وعده در روز) به کاهش ۱۲ درصدی کلسترول بد (LDL) انجامید.

میزان LDL بالا یک عامل خطرناک عمده برای بیماری‌های قلبی عروقی است؛ بنابراین با کاهش سطح کلسترول بد خود می‌توانید خطر ایجاد مشکلات جدی قلب، مانند بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش دهید. پسته همچنین دارای آنتی‌اکسیدان‌هایی است که برای سلامتی قلب عالی هستند.

 • پسته و کنترل وزن

مصرف پسته به‌عنوان میان وعده می‌تواند به شما در کاهش وزن و همین‌طور در حفظ وزن مناسب کمک کند. همچنین با مصرف پسته به‌عنوان میان وعده، چربی‌های خوب، فیبر و پروتئین این آجیل شگفت‌انگیز می‌توانند به شما کمک کنند تا گرسنگی بین وعده‌های غذایی را از بین ببرید. اسنک حاوی پسته می‌تواند به خاطر احساس سیری که می‌دهد به شما کمک کند تا وعده بعدی غذا را شروع نکنید.

تحقیقی از دانشکده پزشکی UCLA نشان داد افرادی که این آجیل را جایگزین خوراکی‌هایی مانند آب‌نبات‌ها، محصولات لبنی، ذرت بوداده و چیپس سیب‌زمینی کردند (درحالی‌که پسته ۲۰ درصد کالری کل آن‌ها را به مدت سه هفته تشکیل می‌داد) هیچ اضافه‌وزنی نداشتند و کلسترول کل آن‌ها کاهش نشان می‌داد؛ درحالی‌که کلسترول خوبشان افزایش‌یافته بود.

 • پسته و سلامت چشم

پسته تنها آجیلی است که حاوی مقدار قابل‌توجهی از کاروتنوئیدهای (دسته‌ای از رنگدانه‌ها که در جذب نور توسط گیاهان نقش خیلی مهمی دارند) شناخته‌شده به‌عنوان لوتئین و زیگزانتین (نوعی آنتی‌اکسیدان هستند که در برخی از مواد غذایی یافت می‌شود) است. اعتقاد بر این است که رژیم‌های غذایی حاوی کاروتنوئید‌ها ‌با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ها، به‌ویژه تعدادی از سرطان‌ها و بیماری‌های چشم، برای بدن سلامتی را به ارمغان می‌آورند.

لوتئین و زیگزانتین تنها کاروتنوئیدهای موجود در شبکیه و عدسی چشم می‌باشند. نتایج مطالعات اپیدمیولوژیک (همه‌گیرشناسی) نشان می‌دهد رژیم‌های غذایی سرشار از لوتئین و زیگزانتین می‌توانند به کاهش ابتلا به بیماری ماکولا (عنوان بیماری شبکیه چشم می‌باشد که با بالا رفتن سن بروز می‌کند. در این بیماری لکه زرد داخل چشم از بین می‌رود) و آب‌مروارید (که با بالا رفتن سن ایجاد می‌شود) کمک کنند. کاروتنوئید‌ها با چربی موجود در وعده غذایی بهتر جذب می‌شوند. به همین دلیل پسته که چربی خوب بخشی از آن به‌حساب می‌آید، جذب لوتئین و زیگزانتین موجود در خودش را برای بدن آسان‌تر می‌کند.

 • پسته و عملکرد جنسی

نشان داده‌شده که پسته تأثیر مثبتی روی توان جنسی مردان دارد. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۱ توسط بخش دوم اورولوژی در بیمارستان آموزشی و تحقیقاتی آتاتورک در ترکیه انجام شد. افراد تحت بررسی هرروز برای مدت سه هفته ۱۰۰ گرم از این آجیل را در وعده ناهار مصرف می‌کردند؛ به‌نحوی‌که ۲۰ درصد مصرف کالری روزانه آن‌ها را پسته شامل می‌شد. همه این افراد مردان متأهلی در بازه سنی ۳۸ تا ۵۹ سال بودند که حداقل برای مدت ۱۲ ماه قبل از این مطالعه اختلال در نعوظ (ED) داشتند. از این مردان خواسته شد تا رژیم غذایی روزانه، فعالیت بدنی و سبک زندگی مشابهی داشته باشند؛ بنابراین تنها تفاوت عمده آن‌ها افزودن پسته به رژیم غذایی برخی از آنان بود.

نتایج این مطالعه که در مجله بین‌المللی پژوهش‌های ناتوانی جنسی منتشر شد نشان می‌دهد که این مردان بهبود قابل‌توجهی در اختلال نعوظ و همچنین سطح چربی سرم خونشان داشتند. احتمالاً یکی از دلایلی که این آجیل به بهبود اختلال نعوظ کمک می‌کند و به‌عنوان یک درمان طبیعی برای ناتوانی جنسی عمل می‌نماید این واقعیت است که پسته میزان اسیدآمینه غیرضروری آرژنین بالایی دارد که به نظر می‌رسد شریان‌های انعطاف‌پذیر را حفظ کرده و جریان خون را با بالا بردن اکسید نیتریک، ترکیبی که رگ‌های خونی را شل می‌کند، افزایش می‌دهد.

 • پسته و دیابت

یک مطالعه‌ که در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا (Pennsylvania State University) انجام شد و در سال ۲۰۱۵ انتشار یافت، اثرات مصرف روزانه پسته را روی لیپید/لیپوپروتئین، کنترل قند خون، نشانگر‌های التهاب و گردش خون بزرگ‌سالان مبتلابه دیابت نوع ۲ بررسی کرد. شرکت‌کنندگان به دو دسته تقسیم شدند، دسته‌ای از رژیم غذایی مناسب و بدون پسته و دسته دیگر از رژیم غذایی که پسته ۲۰ درصد کالری مصرفی آن را تشکیل می‌داد استفاده کردند.

نتایج نشان داند که گرچه به نظر نمی‌رسید پسته بر کنترل قند خون تأثیر بگذارد؛ اما تأثیر مثبتی بر کلسترول، نسبت‌های کلسترول و تری گلیسیرید‌ها داشت. دیابت خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد. برای افراد مبتلابه دیابت نوع ۲ که به دنبال بهبود عوامل خطر کاردیومتابولیک (مجموعه‌ای از چند اختلال که با چربی مرتبط‌اند و همراه باهم باعث افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت می‌شود) هستند، خوردن پسته به‌طور منظم به‌عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم می‌تواند به دفع مسائل جدی قلب کمک کند.

پسته

پسته مواد مغذی این آجیل بی‌نظیر

آیا شما کنجکاو هستید تا بدانید که پسته از کجا می‌آید و چگونه رشد می‌کند؟ مغز خوراکی که ما به‌عنوان پسته می‌شناسیم از درخت پسته به دست می‌آید که بومی ‌آسیای غربی و آسیای صغیر است و هنوز هم به‌صورت وحشی در بسیاری از نقاط داغ و خشک مانند ایران، لبنان، فلسطین، سوریه، عراق، هند، جنوب اروپا و کشورهای بیابانی آسیا و آفریقا رشد می‌کند. پسته‌ای که ما می‌شناسیم (و به‌احتمال‌زیاد عاشق آن هستیم) تنها گونه خوراکی در میان ۱۱ گونه از آن می‌باشد.

مواد مغذی پسته واقعاً اثرات مثبتی روی سلامتی دارد. هنگامی‌که شما ۱ انس پسته (یک انس معادل ۲۸ گرم که تقریباً برابر با یک‌مشت است می‌باشد) مصرف می‌کنید در حقیقت مواد مغذی زیر را به بدن خود می‌رسانید:

درخت پسته

 • ۱۵۹ کیلوکالری
 • ۷ گرم کربوهیدرات
 • ۷ گرم پروتئین
 • ۹ گرم چربی
 • ۳ گرم فیبر
 • ۵ میلی‌گرم ویتامین B6 (25 درصد نیاز روزانه)
 • ۳ میلی‌گرم تیامین (۲۰ درصد نیاز روزانه)
 • ۴ میلی‌گرم مس (۲۰ درصد نیاز روزانه)
 • ۲۹۱ میلی‌گرم پتاسیم (۸.۳ درصد نیاز روزانه)
 • ۳۴ میلی‌گرم منیزیم (۸.۵ درصد نیاز روزانه)
 • ۱ میلی‌گرم آهن (۶.۱ درصد نیاز روزانه)
 • ۶ میلی‌گرم روی (۴ درصد نیاز روزانه)
 • ۱۴ میکروگرم فولات (۳.۵ درصد نیاز روزانه)
 • ۳۰ میلی‌گرم کلسیم (۳ درصد نیاز روزانه)
 • ۱۴۶ واحد ویتامین A (2.9 درصد نیاز روزانه)
 • ۶ میلی‌گرم ویتامین C (2.7 درصد نیاز روزانه)
 • ۸ میلی‌گرم ویتامین E (2.7 درصد نیاز روزانه)
 • ۴ میلی‌گرم نیاسین (۲ درصد نیاز روزانه)

دانستنی‌های جالبی درباره پسته

پسته جزء جدانشدنی آجیل ایرانی میوه‌ای با پوسته تخمه مرغی شکل خارجی و هسته خوش‌طعم داخلی که معمولاً به‌عنوان میان وعده‌ای خوشمزه به‌حساب می‌آید است. درخت پسته برای هزاران سال است در خاورمیانه می‌روید و خوراکی لذیذ برای مردم این منطقه می‌باشد. در ایران، استان کرمان پرچم‌دار تولید این محصول است. طعم خوب و ترکیب رضایت‌بخش چربی‌های سالم، فیبر و پروتئین، پسته را به یکی از بهترین‌ها در مزه و سلامتی تبدیل کرده است. حتی در کتاب عهد عتیق همراه با بادام به آن اشاره‌شده است. این آجیل انواع مختلفی دارد ولی مهم‌ترین انواع آن به این قرا است؛ پسته اکبری، پسته احمد آقایی، پسته کله‌قوچی و پسته فندقی. معمولاً در آجیل‌هایی که برای مناسبت‌های مختلف مانند شب یلدا، جشن نوروز و چهارشنبه‌سوری تهیه می‌شود از نوع اکبری آن استفاده می‌گردد. قیمت‌گذاری پسته برحسب درصد پسته‌های دربسته، سایز و نوع آن می‌باشد. پسته اکبری از انواع دیگر پسته در شرایط برابر به دلیل شکل ظاهری‌اش گران‌تر است و پس‌ازآن نوع احمد آقایی قرار دارد. سایز پسته با انس سنجیده می‌شود. برای به دست آوردن انس پسته ابتدا به‌اندازه ۱۴۲ گرم پسته را وزن می‌کنند. سپس تعداد پسته‌ها را شمرده و عدد حاصل را به ۵ تقسیم می‌نمایند. هر عددی که به دست آمد به‌صورت عدد زوج کوچک‌تر یا مساوی با آن و ۲ عدد بزرگ‌تر از این عدد انس پسته می‌باشد.

در اینجا به دانستنی‌های جالبی در مورد پسته اشاره می‌کنیم:

 • پسته در مناطق گرم با تابستان‌های طولانی و زمستان‌های معتدل به بهترین شکل رشد می‌کند. یک درخت پسته حدود ۱۰ تا ۱۲ سال طول می‌کشد تا به بار بنشیند.
 • پسته‌های دربسته را در آب می‌جوشانند و سپس به ناگهان در آب سرد می‌ریزند. این کار سبب می‌شود پوست پسته باز شود. پسته‌هایی که با این روش تهیه می‌شوند به «آبخندان» معروف بوده، بسیار ارزان‌تر هستند و برای مردم معمولی قابل‌تشخیص نمی‌باشند. این نوع پسته را معمولاً به‌صورت بوداده بفروش می‌رسانند تا طعمشان مشخص نشود.
 • پسته اولین بار در سال ۱۸۹۰ میلادی به کشور آمریکا برده شد. هرچند طعم پسته ایران همچنان از انواع پسته آمریکایی آن بهتر است ولی در حال حاضر آمریکا بزرگ‌ترین تولیدکننده پسته جهان می‌باشد.
 • ۲۶ فوریه برابر با ۸ اسفند از طرف کشور آمریکا روز جهانی پسته نام‌گذاری شده است.

روش مصرف و نگهداری پسته

پسته‌ در طول سال در همه آجیل‌فروشی‌ها و بسیاری از فروشگاه‌های مواد غذایی یافت می‌شود. کیفیت پسته‌ با رنگ‌ سبز مایل به زرد و بنفش مغز آن شناسایی می‌شود. به دو دلیل بهتر است پسته مغز نشده را خریداری کنید؛ اول اینکه پسته برای مدت طولانی‌تری تازگی خود را حفظ می‌کند. پسته درون پوسته خود تا یک سال از تاریخ تولیدش تازه می‌ماند اما برای اینکه تغییری در طعم پسته ایجاد نشود بهتر است ظرف چهار ماه خورده شود. دوم اینکه اگر پسته باپوست خریداری شود به‌احتمال‌زیاد در خوردن آن کمتر زیاده‌روی می‌کنید زیرا برای مغز کردن آن باید زمان بیشتری اختصاص دهید!

اگر پسته به‌درستی نگهداری نشود رطوبت هوا را جذب کرده و به‌سرعت کیفیت خود را از دست می‌دهد. نگهداری پسته بهتر است در ظروف دربسته و در یخچال انجام شود.

پسته را می‌توان به‌تنهایی مصرف کرد یا به انواع دستورهای آشپزی اضافه نمود. پسته را می‌توان به‌صورت کامل روی یک سالاد سالم ریخت یا به‌تنهایی روی میز بار خانه گذاشت. می‌توان این آجیل را خردکرده و به اسموتی‌ و حتی سرخ‌کردنی‌ها اضافه کرد.

خرید پسته دستچین هفت مغز-پسته دستچین-پسته اینترنتی-پسته زعفرانی-پسته اکبری-پسته احمد آقایی-پسته فندقی-پسته کله قوچی-ارسال رایگان پسته

 

خرید پسته از فروشگاه اینترنتی هفت مغز و ارسال به سراسر ایران

 • خرید پسته احمد آقایی دستچین

  ۲۰۳,۵۰۰ تومان
  امتیاز ۵.۰۰ از ۵
 • خرید پسته اکبری دستچین

  ۲۴۵,۵۰۰ تومان
 • خرید پسته فندقی دستچین

  ۱۷۹,۰۰۰ تومان
 • خرید پسته کله قوچی دستچین

  ۲۳۹,۰۰۰ تومان
  امتیاز ۵.۰۰ از ۵
 • خرید خلال پسته

  ۴۱۱,۵۰۰ تومان
 • خرید مغز پسته ممتاز

  ۳۱۲,۰۰۰ تومان

استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی هفت مغز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به فروشگاه آنلاین هفت مغز می‌باشد.