فروشگاه اینترنتی هفت مغز‌: وارد شوید یا ثبت نام کنید

خرید زعفران هفت مغز-فروش زعفران سحرخیز-فروش زعفران قاینات-ارسال زعفران به سراسر ایران

همه چیز درباره زعفران

زعفران به خاطر رنگ، طعم و خواص درمانی‌اش یکی از ارزشمندترین و گران‌بهاترین ادویه‌های شناخته‌شده در جهان است. اگر بپرسید خواص درمانی زعفران چیست با لیست بلند بالایی روبرو خواهید شد. جالب است بدانید این لیست همچنان در حال طولانی شدن است. زعفران یکی از ۱۴ گیاه خوش عطر و بوی کتاب مقدس می‌باشد. یک آزمایش در ارتباط با خواص بالقوه زعفران در جریان است، ادویه‌ای که برای قرن‌ها برای تقویت قلب، مغز و … استفاده‌شده است.

زعفران به خاطر قیمت گرانش به‌طورمعمول در بسته‌بندی‌های کوچک راهی بازار می‌شود. ولی چرا این‌قدر زعفران گران است؟

زعفران چیست و از کجا می‌آید؟

گیاه زعفران از خانواده گل‌های Iridaceae که شامل زنبق و سوسن نیز هست می‌باشد. زعفران گیاهی است چندساله که پیاز آن در فصل پاییز به بار می‌نشیند. در حقیقت ادویه زعفران از کلاله این گل به دست می‌آید. این کلاله‌ها از گیاه جداشده و پس از خشک شدن بانام زعفران شناخته می‌شوند. کلاله‌های خشک‌شده در تهیه محصولات آرایشی، دارویی، نساجی و همچنین پخت‌وپز اهمیت بسزایی دارند. اگرچه رنگ گل زعفران بنفش است، رنگ زعفران قرمز تند می‌باشد.

چه چیز خاصی در رابطه با این ادویه وجود دارد؟ برای تولید تنها یک پوند (۴۵۳ گرم) زعفران نیاز به ۷۵۰۰۰ تا ۱۲۵۰۰۰ گل می‌باشد و همچنین پرورش و برداشت آن مستلزم کار زیادی است. دلیل گران بودن زعفران نیز همین است. قیمت یک پوند زعفران در آمریکا معادل ۵۰۰۰ دلار است. این قیمت گران زعفران آن را به گران‌ترین ادویه جهان تبدیل کرده است.

این ادویه بومی جنوب اروپا می‌باشد ولی امروزه در بسیاری از نقاط جهان کشت می‌شود. آیا زعفران در افغانستان هم کشت می‌شود؟ آری، چند سالی است که زعفران در هرات کشت می‌شود و به نظر می‌آید آینده بسیار خوبی نیز در انتظار آن باشد. بنا به نوشته معاونت دیپلماسی وزارت امور خارجه ایران « طبق نظر مقامات در وزارت زراعت افغانستان انتظار می‌رود در سال جاری (تاریخ تهیه گزارش ۱۳ آبان  ۹۸ است) ۱۸ الی ۱۹ هزار تن زعفران در کشور به دست آید که ولایت هرات بیشترین تولید زعفران در کشور را به خود اختصاص داده است.» البته در حال حاضر ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده زعفران در جهان است.

برای قرن‌ها استفاده‌های مختلفی از زعفران شده است. طبیبان مصری از آن برای درمان بیماری‌های گوارشی استفاده می‌کردند. در زمان رومیان از آن برای درمان زخم‌ها و ناراحتی‌های تنفسی استفاده می‌شده است. از دیگر کاربردهای زعفران در طب سنتی استفاده از آن برای سقط‌جنین، درمان اسپاسم، تب، سرماخوردگی، برونشیت و بی‌خوابی بوده است.

پس با هفت مغز همراه باشید تا برخی از خواص این ادویه ارزشمند را با شما در میان بگذاریم.

فروشگاه اینترنتی هفت مغز-خواص زعفران-خرید زعفران-زعفران سحرخیز-زعفران قائنات-فروش انواع زعفران

خواص زعفران

زعفران و بهبود سلامت عروق

مطالعات اخیر برتری بزرگ ترکیبات حاوی زعفران در بهبود سلامتی سیستم قلب و عروق را نشان داده‌اند. به دلیل ارتباط آشکار برخی از پروتئین‌های با سندروم متابولیک و آترواسکلروسیز، محققان سعی داشتند تا اثر زعفران را روی قدرت آنتی‌بادی در مبارزه با این پروتئین‌ها در بیماران مبتلابه سندرم متابولیک کشف کنند.

در مطالعه‌ای که در ژورنال Journal of Complementary & Integrative Medicine به چاپ رسید، سطح این پروتئین‌ها اندازه‌گیری شد. آزمایش شامل ۱۰۵ شرکت‌کننده مبتلابه سندرم متابولیک بود. شرکت‌کنندگان به‌طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. به گروه اول روزانه ۱۰۰ میلی‌گرم از یک خوراکی بدون خاصیت و به گروه دوم زعفران داده شد. بعد از سه ماه آنتی‌بادی‌های مربوط به برخی از این پروتئین‌ها به‌طور محسوسی در گروهی که زعفران مصرف کرده بودند کاهش‌یافته بود.

زعفران و درمان اختلال نعوظ 

اختلال نعوظ (ED) بیش از  ۵۰ میلیون نفر از مردان را در سراسر جهان درگیر خود کرده است. در درمان سنتی، زعفران به‌عنوان یک خوراکی افزایش‌دهنده میل جنسی استفاده می‌شده است. زعفران با ترکیبات کروکین (Crocin) سبب افزایش میل جنسی می‌شود. کروکین ترکیب شیمیایی کاروتنوئید است که در گل‌ها و گیاهان یافت شده و رنگ زعفران را ایجاد می‌کند.

در یک مطالعه محدود بر روی ارزیابی مصرف زعفران، ۲۰ شرکت‌کننده مرد با اختلال نعوظ برای ۱۰ روز مورد آزمایش قرار گرفتند. هرروز صبح شرکت‌کنندگان یک قرص حاوی ۲۰۰ میلی‌گرم از این ادویه را مصرف می‌کردند. شرکت‌کنندگان در ابتدا و انتها دوره تحت آزمایش‌های استاندارد بین‌المللی قرار گرفتند. 

بعد از ده روز مصرف زعفران، بهبود قابل‌ملاحظه‌ای در نعوظ آن‌ها مشاهده شد. جمع امتیاز کسانی که در این آزمایش از زعفران استفاده کرده بودند به‌طور قابل‌توجهی بالاتر بود. مصرف زعفران اثر مثبتی روی عملکرد جنسی مردان مورد آزمایش با افزایش مدت نعوظ و تعداد آن‌ها داشت. در مردان دارای اختلال جنسی تنها با ۱۰ روز مصرف زعفران این اثرات دیده می‌شود؛ بنابراین این گزاره که «زعفران به‌طور بالقوه به‌عنوان یک درمان طبیعی برای مشکلات جنسی در مردان به‌حساب می‌آید» صحیح است.

فروشگاه اینترنتی هفت مغز-خرید زعفران-زعفران سحرخیز-زعفران قائنات

ارزش غذایی زعفران 

۲ گرم زعفران حاوی مواد مغذی زیر است؛

 • ۶ کالری
 • ۳ گرم کربوهیدرات
 • ۲ گرم پروتئین
 • ۱ گرم چربی
 • ۱ گرم فیبر
 • ۶ میلی‌گرم منگنز (۲۸ درصد نیاز روزانه)
 • ۶ میلی‌گرم ویتامین سی (۳ درصد نیاز روزانه)
 • ۳ میلی‌گرم منیزیم (یک درصد نیاز روزانه)
 • ۲ میلی‌گرم آهن (۱ درصد نیاز روزانه)
 • ۵ میلی‌گرم فسفر (۱ درصد نیاز روزانه)
 • ۵ گرم پتاسیم (۱ درصد نیاز روزانه)

چطور از زعفران استفاده می‌شود

قسمت خوراکی زعفران کلاله گل (ساقه بلند نازک و طلایی) است. تولیدکننده‌های آن در آسیا آن را لا نام زعفران در ایران، سفالان در چین و کسار در کشمیر می‌شناسند. در اروپا زعفران در منطقه مانچای اسپانیا کشت می‌شود. در طول تاریخ این گیاه به‌صورت آسیاب‌شده یا کلاله کامل (سرگل) در دسترس استفاده می‌شده است. اگرچه هیچ جایگزینی برای زعفران وجود ندارد ولی به دلیل قیمت بالایش تلاش‌های زیادی برای کپی‌برداری از آن انجام‌شده است.

زعفران به‌شدت طعم دار و خوشایند است. از زعفران در بسیاری از غذاهای برنجی، سبزیجات، گوشت، غذاهای دریایی و گوشت پرندگان استفاده می‌شود. زعفران به غذا طعمی فوق‌العاده و رنگ زیبای نارنجی مایل به زرد می‌دهد. این ادویه به‌آسانی در بیشتر فروشگاه‌ها در دسترس است ولی به خاطر ارزش بالای آن در محلی مطمئن نگهداری می‌شود؛ بنابراین به‌ندرت می‌توانید آن را روی قفسه‌های فروشگاه پیدا کنید. زعفران معمولاً دربسته بندی‌هایی فروخته می‌شود که کاملاً هوابند بوده تا از آن در برابر هوا و رطوبت محافظت شود.

فروشگاه اینترنتی هفت مغز-خرید زعفران-زعفران سحرخیز-زعفران قائنات-خواص زعفران-فروش زعفران-ارسال رایگان

تاریخچه زعفران و دانستنی‌های جالبی درباره آن

گل زعفران که به‌عنوان زعفران شناخته می‌شود ماده اولیه یکی از گران‌ترین ادویه‌های جهان بوده و برای قرن‌ها از آن استفاده می‌شده است. مصریان از آن برای درمان بیماری‌های گوارشی و رومیان از آن برای درمان زخم‌ها و شکایت‌های تنفسی استفاده می‌کردند.

بعدها از زعفران به‌عنوان یک ضدالتهاب و ضد سرطان و همچنین درمان اختلالات شناختی استفاده می‌شده است. در طب سنتی از زعفران برای سقط‌جنین، درمان اسپاسم ها، درمان تب، درمان سرماخوردگی، درمان برونشیت و درمان بی‌خوابی استفاده می‌شود. همچنین در طول قرون‌وسطا از آن به‌عنوان خلط‌آور، آرام‌بخش، ضد استرس، افزایش‌دهنده جریان قاعدگی و در آماده‌سازی داروهای مختلف برای کاهش درد استفاده می‌شده است. این ادویه خارق‌العاده بومی جنوب اروپا بوده ولی امروزه در بسیاری از کشورها مانند ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، ایران، یونان، ترکیه و ایالت کشمیر و جامو در هند کشت می‌شود. سر گل خشک‌شده زعفران کاربرد مهمی در محصولات آرایشی و بهداشتی، داروسازی و صنایع رنگرزی در نساجی و همچنین پخت‌وپز دارد.

در سرتاسر اروپا زعفران کشت می‌شده است ولی هزینه‌های سنگین نیروی کار و بازدهی پایین، روند تولید را زیر مصرف نگه می‌داشت هرچند هنوز تولید آن‌قدر بود که مردم بتوانند مقداری از این ادویه را برای مصرف در روزهای خاص داشته باشند. این روزها شامل روز لوسیا (st. Lucia day) در سوئد و جشن‌های کریسمس پراوانس (Provence) ناحیه‌ای در جنوب فرانسه بود. برای تهیه یک کیلو زعفران خشک‌شده نیاز به ۱۰۰ هزار گل می‌باشد.

باوجود مشکلاتی که در کشت زعفران در سوئد وجود دارد برگزارکنندگان فستیوال‌های سوئد، به پیشنهاد برنامه‌ریزان سوئدی این ادویه اعجاب‌انگیز را برای مدت طولانی به‌نوعی کیک مربوط به‌روز لوسیا به نام بانس (buns) اضافه کردند. فرهنگ‌های بسیاری استفاده از زعفران را به‌عنوان افزودنی رژیمی و دارویی (حتی اگر به‌ندرت از آن استفاده شود) تأیید کرده‌اند. یونانیان باستان ثروت خدایان را با توصیف زئوس درحالی‌که تخطی از زعفران داشت بیان کردند. زعفران خون هرکولس نامیده شده است و به‌عنوان جواهری حمایتگر و عود مراسم‌ها استفاده می‌شده است. کیک‌های زعفرانی پخته‌شده توسط اهالی فنیقیه در ستایش خدایان باروری سرو می‌شد. در تمدن‌های باستانی مدیترانه این ادویه به قدرت باروری، توانایی احساسی و نیروی جنسی مربوط بود.

فروشگاه اینترنتی هفت مغز-خواص زعفران-خرید زعفران-زعفران سحرخیز-زعفران قائنات

 اثرات جانبی بالقوه زعفران

ترکیب زعفران با دیگر گیاهان یا افزودنی‌هایی که منجر به کاهش فشارخون می‌شوند ممکن است سبب افزایش خطر کاهش فشارخون شود. مصرف ۵ گرم زعفران می‌تواند سبب مسمومیت گردد. علائم مسمومیت با زعفران به شرح زیر است؛

 • زرد شدن رنگ پوست، قرنیه چشم و غشای مخاطی
 • سرگیجه
 • استفراغ
 • اسهال خونی
 • خون در ادرار
 • خونریزی از لب‌ها، بینی، چشم یا پلک‌ها
 • بی‌حسی

همچنین گزارش‌شده که مصرف ۱۰ گرم زعفران می‌تواند منجر به سقط‌جنین گردد. با دوز کشنده بین ۱۰ تا ۲۰ گرم آسم ناشی از آلرژی و واکنش‌های آنافیلاکتیک می‌تواند دقایقی بعد از خوردن زعفران اتفاق افتد. از زعفران نباید در طول دوران بارداری استفاده شود.

جمع‌بندی نهایی در رابطه با زعفران

زعفران برای کاهش نشانه‌های دردناک پی ام اس، افسردگی، خشم و کاهش وزن و افزایش طعم و مزه غذاها بهترین خوراکی به‌حساب می‌آید. زعفران تقریباً در همه سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی و اخیراً به‌صورت فروش آنلاین به شکل پودر یا به شکل سرگل یافت می‌شود. زعفران در طول دوران بارداری نباید استفاده شود. همیشه باید به‌طور مستقیم در مقادیر کم‌مصرف شده و نباید به‌صورت طولانی مصرف گردد.

خرید زعفران هفت مغز-فروش زعفران سحرخیز-فروش زعفران قاینات-ارسال انواع زعفران سرگل به سراسر ایران

خرید انواع زعفران در فروشگاه هفت مغز

استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی هفت مغز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به فروشگاه آنلاین هفت مغز می‌باشد.