فروشگاه اینترنتی هفت مغز‌: وارد شوید یا ثبت نام کنید

همه چیز درباره زعفران

زعفران به خاطر رنگ، طعم و خواص درمانی‌اش یکی از ارزشمندترین و گران‌بهاترین ادویه‌های شناخته‌شده در جهان است.

 اگر بپرسید خواص درمانی زعفران چیست لیست با بلند بالایی روبرو خواهید شد و جالب است بدانید این لیست همچنان در حال طولانی شدن است. زعفران یکی از ۱۴ گیاه خوش عطر و بوی کتاب مقدس می‌باشد. یک آزمایش در ارتباط با خواص بالقوه زعفران در جریان است، ادویه‌ای که برای قرن‌ها برای تقویت قلب، ذهن و … استفاده‌شده است.

پس با هفت مغز همراه باشید تا به شما اطلاعات گران بهایی در این خصوص بدهیم.

فروشگاه اینترنتی هفت مغز-خواص زعفران-خرید زعفران-زعفران سحرخیز-زعفران قائنات-فروش انواع زعفران

خواص زعفران 

 • زعفران و بهبود سلامت عروق

مطالعات اخیر برتری بزرگ ترکیبات حاوی زعفران در بهبود سلامتی سیستم قلب و عروق نشان داده‌اند. به دلیل ارتباط آشکار پروتئین‌های شوک حرارتی (HSP ها)، به‌ویژه شماره‌های ۲۷، ۶۰ و ۷۰ با سندروم متابولیک و آترواسکلروسیز، محققان سعی داشتند تا اثر زعفران روی قدرت آنتی‌بادی در مبارزه با HSP ها را در بیماران مبتلابه سندرم متابولیک کشف کنند.

در مطالعه‌ای که در ژورنال Journal of Complementary & Integrative Medicine به چاپ رسید، سطح پروتئین‌های شوک حرارتی شماره ۲۷، ۶۰، ۶۵ و ۷۰ اندازه‌گیری شد. آزمایش شامل ۱۰۵ شرکت‌کننده مبتلابه سندرم متابولیک بود. شرکت‌کنندگان به‌طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند و به هرکدام از شرکت‌کنندگان روزانه ۱۰۰ میلی‌گرم از یک خوراکی بدون خاصیت یا زعفران داده شد. بعد از سه ماه آنتی‌بادی‌های مربوط به اچ اس پی شماره ۲۷ و ۷۰ به‌طور محسوسی در گروهی که زعفران مصرف کرده بودند کاهش‌یافته بود.

 • زعفران و درمان اختلال نعوظ 

اختلال نعوظ (ED) بیش از  ۵۰ میلیون نفر از مردان را در سراسر جهان درگیر خودکرده است. در درمان سنتی، زعفران به‌عنوان یک خوراکی افزایش‌دهنده میل جنسی استفاده می‌شده است. زعفران با ترکیبات کروکین سبب افزایش میل جنسی می‌شود (Crocin، کروکین ترکیب شیمیایی کاروتنوئید است که در گل‌ها و گیاهان یافت شده و رنگ زعفران را ایجاد می‌کند).

در یک مطالعه محدود برای ارزیابی مصرف زعفران، ۲۰ شرکت‌کننده مرد با اختلال نعوظ برای ۱۰ روز مورد آزمایش قرار گرفتند. هرروز صبح شرکت‌کنندگان یک قرص حاوی ۲۰۰ میلی‌گرم از این ادویه را مصرف می‌کردند. شرکت‌کنندگان در ابتدا و پایان دوره مصرف تحت آزمایش‌های استاندارد بین‌المللی قرار گرفتند. 

بعد از ده روز مصرف زعفران، بهبود قابل‌ملاحظه‌ای در نعوظ آن‌ها مشاهده شد. جمع امتیاز کسانی که در این آزمایش از زعفران استفاده کرده بودند به‌طور قابل‌توجهی بالاتر بود. مصرف زعفران اثر مثبتی روی عملکرد جنسی مردان مورد آزمایش با افزایش مدت نعوظ و تعداد آن‌ها داشت. در مردان دارای اختلال جنسی تنها با ۱۰ روز مصرف زعفران این اثرات دیده می‌شود؛ بنابراین این گزاره که «زعفران به‌طور بالقوه به‌عنوان یک درمان طبیعی برای مشکلات جنسی در مردان به‌حساب می‌آید» صحیح است.

 • اثرات ضد سرطانیزعفران

سرطان در جهان به‌عنوان دومین عامل مرگ‌ومیر به‌حساب می‌آید. زعفران به‌عنوان یک گیاه دارویی با توانایی‌های ضد سرطانی شناخته می‌شود. در یک مطالعه بالینی منتشرشده در مجله Avicenna Journal of Phytomedicine اثر زعفران روی پاسخ به درمان بیمارانی که از متاستاز کبد رنج می‌بردند مورد ارزیابی قرار گرفت. متاستاز کبد یک تومور سرطانی است. این سرطان از سرطانی که در جای دیگر بدن به وجود آمده و تا کبد  پیش رفته به وجود می‌آید. ۱۳ شرکت‌کننده‌ای که با این بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کردند در این مطالعه حضور داشتند. شرکت‌کنندگان را به دو گروه تقسیم کردند. هر دو گروه مورد شیمی‌درمانی قرار گرفتند. شرکت‌کنندگان در گروه اول به مصرف کپسول‌های زعفران (۵۰ میلی‌گرم، دو بار در روز) در خلال شیمی‌درمانی پرداختند. درحالی‌که به شرکت‌کنندگان گروه دوم داروی بی‌اثری داده می‌شد.

مجموع طولانی‌ترین قطر تومور محاسبه شد و همه بیماران پیش و پس از درمان سی‌تی‌اسکن شدند. از ۱۳ نفری که در این آزمایش شرکت کرده بودند ۶ نفر درمان را رها کردند و ۷ نفر به درمان ادامه دادند. در گروهی که تحت درمان با زعفران قرارگرفته بودند دو شرکت‌کننده (۵۰%) پاسخ جزئی و کامل دادند. درحالی‌که در گروه مقابل هیچ پاسخی دیده نشد. همچنین دو نفر در گروهی که داروی قلابی مصرف کرده بودند و یک نفر در گروهی که زعفران مصرف کرده بودند جان خود را از دست دادند. این پژوهش توصیه می‌کند که زعفران ممکن است در بیمارانی که به متاستاز کبدی و دیگر سرطان‌ها مبتلا هستند مفید باشد.

 • زعفران و کاهش درد پریود (عادت ماهانه)

 سندروم پیش از قاعدگی یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که توسط زنان گزارش می‌شود. این سندروم ۲۰ تا ۴۰ درصد زنان در سن باروری را تحت تأثیر قرار می‌دهد. زعفران یک ضد اسپاسم به‌حساب می‌آید؛ ازاین‌روی باور پژوهشگران مرکز تحقیقات سلامت باروری ولیعصر، وابسته به دانشگاه تهران، بر این بود که زعفران می‌تواند علائم سندروم پیش از قاعدگی را کاهش دهد. آنان زنان بین ۲۰ تا ۴۵ سال با سیکل قاعدگی منظم که سندروم پیش از قاعدگی را تجربه کرده بودند را برای حداقل شش ماه تحت مطالعه قراردادند. به‌طور تصادفی به زنان گروه  Aدو بار در روز و هر بار ۱۵ میلی‌گرم کپسول زعفران در صبح و عصر داده شد. زنان گروه B نیز کپسولی بی‌اثر را تحت همان شرایط مصرف کردند.

هر دو گروه تحت ارزیابی نشانه‌های پیش از قاعدگی با استفاده از پرسشنامه‌های مربوط به علائم پیش از قاعدگی و آزمون افسردگی همیلتون قرار گرفتند. نتایج نشان‌دهنده بهبود مؤثر در هر دو تست برای زنانی که در گروه A قرار داشتند در مقایسه باکسانی که داروی بی‌اثر دریافت کرده بودند داشت.

 • زعفران و کاهش وزن

در یک تحقیق در مالزی محققان در پی کشف اثر سیرکنندگی زعفران بودند. به گروهی از زنان شرکت‌کننده در این تحقیق دو بار در روز زعفران و به گروه دیگر خوراکی بی‌اثری داده شد. پس از دو ماه شرکت‌کنندگانی که عصاره زعفران مصرف کرده بودند گزارش دادند که غذای کمتری می‌خورند و وزن بیشتری نسبت به گروه دیگر ازدست‌داده‌اند.

پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که این گیاه می‌تواند به درمان اضافه‌وزن با کنترل میل به خوردن کمک کرده و سبب از دست دادن وزن شود.

 • زعفران و درمان خشم و افسردگی

افسردگی یک اختلال جدی در جوامع امروزی با برآورد شیوع ۲۱ درصد جمعیت در برخی کشورهای توسعه‌یافته است. به‌عنوان یک گیاه آرام‌بخش، زعفران برای افسردگی در درمان سنتی ایرانیان استفاده می‌شد. محققان در پی کشف اثرگذاری این گیاه در درمان افسردگی‌های ناچیز و متوسط بودند؛ بنابراین در یک آزمایش پزشکی ۶ هفته‌ای ۳۰ نفر بیمار دارای افسردگی را موردمطالعه قراردادند. در این آزمایش شرکت‌کنندگان در آزمون افسردگی همیلتون حداقل امتیاز ۱۸ را به دست آوردند. شرکت‌کنندگان برای شش هفته به‌طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. به گروه ۱ مقدار ۳۰ میلی‌گرم در روز زعفران و به گروه ۲ یک کپسول ضدافسردگی ایمیپرامین (۱۰۰ میلی‌گرم در روز) داده شد. اثر زعفران در درمان افسردگی‌های کم تا متوسط مانند داروی ایمیپرامین بود.

در یک مطالعه دیگر که در ژورنال Complementary & Integrative Medicin به چاپ رسید ۶۰ نفر شرکت‌کننده بزرگ‌سال درگیر خشم و افسردگی به‌طور تصادفی برای مصرف ۶۰ میلی‌گرم کپسول زعفران یا یک کپسول بی‌اثر، دو بار در روز و به مدت ۱۲ هفته تحت مطالعه قرار گرفتند. پرسشنامه‌های BDI (افسردگی نوع یک) و پرسشنامه‌های BAI (خشم نوع یک) شش و دوازده هفته پس از درمان مورداستفاده قرار گرفت. ۵۴ شرکت‌کننده آزمایش را به سرانجام رساندند. نتیجه این آزمایش حکایت از تأثیر مثبت زعفران در امتیاز آزمون‌های BDI و BAI داشت.

فروشگاه اینترنتی هفت مغز-خرید زعفران-زعفران سحرخیز-زعفران قائنات

ارزش غذایی زعفران 

۲ گرم زعفران حاوی مواد مغذی زیر است؛

 • ۶ کالری
 • ۳ گرم کربوهیدرات
 • ۲ گرم پروتئین
 • ۱ گرم چربی
 • ۱ گرم فیبر
 • ۶ میلی‌گرم منگنز (۲۸ درصد نیاز روزانه)
 • ۶ میلی‌گرم ویتامین سی (۳ درصد نیاز روزانه)
 • ۳ میلی‌گرم منیزیم (یک درصد نیاز روزانه)
 • ۲ میلی‌گرم آهن (۱ درصد نیاز روزانه)
 • ۵ میلی‌گرم فسفر (۱ درصد نیاز روزانه)
 • ۵ گرم پتاسیم (۱ درصد نیاز روزانه)

چطور از زعفران استفاده می‌شود

قسمت خوراکی زعفران کلاله گل (ساقه بلند نازک و طلایی) است. تولیدکننده‌های آن در آسیا آن را لا نام زعفران در ایران، سفالان در چین و کسار در کشمیر می‌شناسند. در اروپا زعفران در منطقه مانچای اسپانیا کشت می‌شود. در طول تاریخ این گیاه به‌صورت آسیاب‌شده یا کلاله کامل (سرگل) در دسترس استفاده می‌شده است. اگرچه هیچ جایگزینی برای زعفران وجود ندارد ولی به دلیل قیمت بالایش تلاش‌های زیادی برای کپی‌برداری از آن انجام‌شده است.

زعفران به‌شدت طعم دار و خوشایند است. از زعفران در بسیاری از غذاهای برنجی، سبزیجات، گوشت، غذاهای دریایی و گوشت پرندگان استفاده می‌شود. زعفران به غذا طعمی فوق‌العاده و رنگ زیبای نارنجی مایل به زرد می‌دهد. این ادویه به‌آسانی در بیشتر فروشگاه‌ها در دسترس است ولی به خاطر ارزش بالای آن در محلی مطمئن نگهداری می‌شود؛ بنابراین به‌ندرت می‌توانید آن را روی قفسه‌های فروشگاه پیدا کنید. زعفران معمولاً دربسته بندی‌هایی فروخته می‌شود که کاملاً هوابند بوده تا از آن در برابر هوا و رطوبت محافظت شود.

فروشگاه اینترنتی هفت مغز-خرید زعفران-زعفران سحرخیز-زعفران قائنات-خواص زعفران-فروش زعفران-ارسال رایگان

تاریخچه زعفران و دانستنی‌های جالبی درباره آن

گل زعفران که به‌عنوان زعفران شناخته می‌شود ماده اولیه یکی از گران‌ترین ادویه‌های جهان بوده و برای قرن‌ها از آن استفاده می‌شده است. مصریان از آن برای درمان بیماری‌های گوارشی و رومیان از آن برای درمان زخم‌ها و شکایت‌های تنفسی استفاده می‌کردند.

بعدها از زعفران به‌عنوان یک ضدالتهاب و ضد سرطان و همچنین درمان اختلالات شناختی استفاده می‌شده است. در طب سنتی از زعفران برای سقط‌جنین، درمان اسپاسم ها، درمان تب، درمان سرماخوردگی، درمان برونشیت و درمان بی‌خوابی استفاده می‌شود. همچنین در طول قرون‌وسطا از آن به‌عنوان خلط‌آور، آرام‌بخش، ضد استرس، افزایش‌دهنده جریان قاعدگی و در آماده‌سازی داروهای مختلف برای کاهش درد استفاده می‌شده است. این ادویه خارق‌العاده بومی جنوب اروپا بوده ولی امروزه در بسیاری از کشورها مانند ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، ایران، یونان، ترکیه و ایالت کشمیر و جامو در هند کشت می‌شود. سر گل خشک‌شده زعفران کاربرد مهمی در محصولات آرایشی و بهداشتی، داروسازی و صنایع رنگرزی در نساجی و همچنین پخت‌وپز دارد.

در سرتاسر اروپا زعفران کشت می‌شده است ولی هزینه‌های سنگین نیروی کار و بازدهی پایین، روند تولید را زیر مصرف نگه می‌داشت هرچند هنوز تولید آن‌قدر بود که مردم بتوانند مقداری از این ادویه را برای مصرف در روزهای خاص داشته باشند. این روزها شامل روز لوسیا (st. Lucia day) در سوئد و جشن‌های کریسمس پراوانس (Provence) ناحیه‌ای در جنوب فرانسه بود. برای تهیه یک کیلو زعفران خشک‌شده نیاز به ۱۰۰ هزار گل می‌باشد.

باوجود مشکلاتی که در کشت زعفران در سوئد وجود دارد برگزارکنندگان فستیوال‌های سوئد، به پیشنهاد برنامه‌ریزان سوئدی این ادویه اعجاب‌انگیز را برای مدت طولانی به‌نوعی کیک مربوط به‌روز لوسیا به نام بانس (buns) اضافه کردند. فرهنگ‌های بسیاری استفاده از زعفران را به‌عنوان افزودنی رژیمی و دارویی (حتی اگر به‌ندرت از آن استفاده شود) تأیید کرده‌اند. یونانیان باستان ثروت خدایان را با توصیف زئوس درحالی‌که تخطی از زعفران داشت بیان کردند. زعفران خون هرکولس نامیده شده است و به‌عنوان جواهری حمایتگر و عود مراسم‌ها استفاده می‌شده است. کیک‌های زعفرانی پخته‌شده توسط اهالی فنیقیه در ستایش خدایان باروری سرو می‌شد. در تمدن‌های باستانی مدیترانه این ادویه به قدرت باروری، توانایی احساسی و نیروی جنسی مربوط بود.

فروشگاه اینترنتی هفت مغز-خواص زعفران-خرید زعفران-زعفران سحرخیز-زعفران قائنات

 اثرات جانبی بالقوه زعفران

ترکیب زعفران با دیگر گیاهان یا افزودنی‌هایی که منجر به کاهش فشارخون می‌شوند ممکن است سبب افزایش خطر کاهش فشارخون شود. مصرف ۵ گرم زعفران می‌تواند سبب مسمومیت گردد. علائم مسمومیت با زعفران به شرح زیر است؛

 • زرد شدن رنگ پوست، قرنیه چشم و غشای مخاطی
 • سرگیجه
 • استفراغ
 • اسهال خونی
 • خون در ادرار
 • خونریزی از لب‌ها، بینی، چشم یا پلک‌ها
 • بی‌حسی

همچنین گزارش‌شده که مصرف ۱۰ گرم زعفران می‌تواند منجر به سقط‌جنین گردد. با دوز کشنده بین ۱۰ تا ۲۰ گرم آسم ناشی از آلرژی و واکنش‌های آنافیلاکتیک می‌تواند دقایقی بعد از خوردن زعفران اتفاق افتد. از زعفران نباید در طول دوران بارداری استفاده شود.

جمع‌بندی نهایی در رابطه با زعفران

زعفران برای کاهش نشانه‌های دردناک پی ام اس، افسردگی، خشم و کاهش وزن و افزایش طعم و مزه غذاها بهترین خوراکی به‌حساب می‌آید. زعفران تقریباً در همه سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی و اخیراً به‌صورت فروش آنلاین به شکل پودر یا به شکل سرگل یافت می‌شود. زعفران در طول دوران بارداری نباید استفاده شود. همیشه باید به‌طور مستقیم در مقادیر کم‌مصرف شده و نباید به‌صورت طولانی مصرف گردد.

خرید انواع زعفران در فروشگاه هفت مغز


Warning: Error while sending QUERY packet. PID=63207 in /home/maghzcom/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1924

استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی هفت مغز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به فروشگاه آنلاین هفت مغز می‌باشد.