ورود و عضویت
0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
×

مشخصات پسته اکبری

هفت مغز
۲۱ شهریور ۱۴۰۰
مشخصات پسته اکبری

مشخصات پسته اکبری: پسته یکی از شناخته شده ترین و محبوب ترین انواع آجیل در جهان است که طرفداران بسیار زیادی دارد و مردم زیادی این آجیل خوشمزه را در کار های مختلف و زیادی استفاده می کنند. پسته میوه درخت پسته است که یک پوسته سخت در اطراف دانه خوراکی خو دارد و یک پوسته نرم نیز روی آن که از آن محافظت کند. سرچشمه درخت کوچک پسته از خاورمیانه و آسیای میانه است.

کشور هایی مانند ایران، سوریه، ترکمنستان و قسمتی از غرب افغانستان، از دسته بزرگ ترین  و بهترین تولید کنندگان پسته در جهان می باشند و نام پسته نیز در واقع، نامی ایرانی است که روی از دانه خوراکی لذیذ گذاشته شده و از ایران وارد زبان لاتین شده است و در اروپا و آمریکا به این دانه خوراکی پیستاشیو (Pistachio) می گویند.

اما همانطور که احتمالا خوب می دانید، پسته انواع بسیار مختلف و زیادی دارد و هر کدام از آنها مشخصات و ویژگی های مخصوص به خود را دارند. پسته احمد آقایی، پسته اکبری، پسته کله قوچی و پسته فندقی برخی از شناخته شده ترین انواع پسته هستند که هر کدام ویژگی ها و مشخصات خاص خود را دارند و در خواص نیز اندکی و در موارد کوچکی با هم متفاوتند. در ادامه این مقاله در وب سایت هفت مغز قصد داریم تا شما را به طور کامل با مشخصات پسته اکبری آشنا کنیم و تفاوت آن با پسته ها دیگر را به مختصر برای شما شرح دهیم.

 

پسته چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم درباره پسته اکبری صحبت کنیم، قصد داریم تا کمی بیشتر با پسته آشنا شویم. همانطور که گفته شد، پسته نام یک درخت کوچک در مناطق مختلف خاورمیانه و آسیای میانه است که از این مناطق به آمریکا هم رسیده و در حال حاضر بزرگترین کشور صادر کننده پسته در جهان آمریکا می باشد. این دانه خوراکی که به دانه خوراکی خندان نیز مشهور است، یکی از مشهور ترین دانه های خوراکی مختلف در جهان است.

از این دانه خوراکی در بسیاری از روش های مختلف استفاده می شود و آن را به عنوان یک خوراکی، طعم دهنده غذا، پودر و تکه تکه در خوردنی های مختلف و به عنوان یک اسانس در خوراکی های مختلفی همچون بستنی از آن استفاده می شود و طرفداران بسیار زیادی نیز دارد. پسته فواید بسیار زیادی نیز دارد و برای همه مفید است. البته به شرط مصرف به اندازه و نه بیشتر از حد آن که می تواند حتی برای شما عوارض نیز داشته باشد.

مشخصات مختلف پسته اکبری

مشخصات مختلف پسته اکبری

مشخصات پسته اکبری چیست؟

پسته های اکبری را بیشتر به مشخصاتی همچون کشیده و خوش فرم بودن می شناسند و بسیاری از افراد نیز آن را پسته های لوکس و مجلل مخصوص مهمانی می نامند. اما پسته های اکبری مشخصات بسیاری دارند که در ادامه آنها را به شما معرفی می کنیم.

 • مشخصات درخت پسته اکبری: این نوع از پسته قدرت رشد متوسطی دارد و عادت رشد آن نیز گسترده است. درخت آن نیز به اندازه ارتفاع متوسطی رشد می کند و عرض تاج آن نیز زیاد است.
 • گلدهی: شروع گلدهی پسته اکبری در شرایط آب و هوایی و خاک رفسنجان در ۲۱ فروردین ماه می باشد و مرحله تمام گل آن نیز ۲۶ فروردین است. پسته اکبری دارای طول گلدهی ۱۱ روزه می باشد.
 • برگ درخت پسته اکبری: درخت پسته اکبری دارای برگ های بسیار ساده و زیبایی است که به تعداد زیادی در درخت وجود دارند. درصد برگ های سه برگچه در این درخت کم و درصد برگ های ۴ برگچه و ۵ برگچه در آن زیادی می باشد. طول و عرض برگ ها نیز نه خیلی زیاد و نه خیلی کم است و در اندازه ای متوسط رشد می کنند.
 • جوانه: جوانه درخت پسته اکبری، شکل گل کروی دارد.
 • خوشه میوه: پسته اکبری دارای طول خوشه میوه کم و عرض خوشه میوه کم و انشعابات متوسط می باشد. در کل باید گفت که در خوشه های پسته اکبری، کمی کوچک تر از باقی خوشه های پسته هستند و پسته های بزرگ و کشیده ای روی آنها وجود دارد.
 • میوه دهی: تاریخ شروع رشد سریع جنین های پسته اکبری ۱۰ تیر ماه اتفاق می افتد و میوه آن نیز در ۳۱ شهریور میرسد.
 • میوه: نوک پوست سبز متوسط، رنگ پوست سیز در هنگام رسیدن میوه قرمز، عرض خشک ۱۲.۲۲ میلیمتر و طول ۶۱.۱۲ میلیمتر، موقعیت شکاف مساوی در قسمت های شکمی و پشتی، درجه خندانی پوست استخوانی زیاد ۰۲.۳ میلی متر و وزن ۷۵.۰ گرمی همه از مشخصات ظاهری و فیزیکی پسته های اکبری می باشند.

 

تفاوت های پسته های اکبری با سایر پسته ها

پسته ویژگی ظاهری
پسته احمد آقایی دراز و بادامی شکل
پسته اکبری کشیده و خوش فرم
پسته فندقی گرد و ریز
پسته کله قوچی گرد و درشت

 

تفاوت های پسته اکبری با دیگر پسته

تفاوت های پسته اکبری با دیگر پسته

۶ خاصیت اصلی پسته اکبری

۱: حاوی مواد مغذی بسیار زیاد

پسته های اکبری حاوی مقادیر بسیاری از مواد معدنی مختلف، ویتامین ها و مواد مغذی هستند که برای بدن بسیار مفید است و ارزش غذایی بسیار زیادی دارند.

۲: غنی از آنتی اکسیدان ها

از انواع بیماری های خطرناک مختلف که با شنیدن نام آنها نیز اندکی ترس به جانمان می افتد، سرطان، بیماری های قلبی و عروقی و انواع تومور، از بیماری هایی هستند که به دلیل وجود ماده ای در بدن به نام رادیکال های آزاد به وجود می آیند و بسیار خطرناک هستند. این مواد تاثیر مستقیم در سلول های بدن ما می گذارند و به این روش انسان به بیماری های بالا دچار می شود.

اما راه مبارزه با رادیکال های آزاد، مصرف مواد غذایی است که آنتی اکسیدان داشته باشند زیرا آنتی اکسیدان ها در بدن به مبارزه با رادیکال های آزاد می پردازند. پسته اکبری مقدار بسیار زیادی از لوتئین، زآگزانتین و دوکاروتنوئید را داراست که در بدن به مبارزه با رادیکال های آزاد می پردازند و برای سلامت چشم نیز بسیار مفیدند.

۳: موثر در کاهش وزن

یکی از مواد مغذی که در پسته به وفور پیدا می شود فیبر است. فیبر خوراکی نوعی ماده مغذی است که احساس سیری در بدن را به وجود می آورد و در اشتها شما تاثیر دارد. مصرف مقدار مناسبی از پسته در طول روز می تواند اشتهای شما را کم کند و به این شکل در کنترل وزن شما نیز موثر باشد.

۴: بسیار مناسب برای وگان ها و گیاه خواران

این ماده غذایی بسیاری از مواد معدنی و پروتئین هایی که گیاه خواران یا اشخاصی که از محصولات فرآورده حیوانی استفاده نمی کنند را در خود دارد و می تواند یک منبع مفید غذایی برای این افراد باشد.

خواص پسته اکبری

خواص پسته اکبری

۵: پسته احساس شما را خوب می کند!

پسته حاوی تیامین یا همان ویتامین B1 است که به آن ویتامین ضد استرس نیز گفته میشود. شما میتوانید با مصرف پسته های اکبری این ویتامین خوب را در بدن خود وارد کنید و به کمک آن، استرس را نیز از خود دور نگه دارید.

۶: بسیار مناسب برای دوران بارداری

پسته به دلیل اینکه منبع کاملی از پروتئین هاست، اسید های چرب تک غیر اشباع دارد و سطح کلسترول خون را نیز پایین می آورد، منبع عالی از آنتی اکسیدان ها و ترکیباتی مثل پلی فنولیک، ویتامین E و کاروتن می باشد، ویتامین A به مقدار زیادی دارد و منبع غنی اسید چرب امگا ۳ نیز شناخته می شود، یکی از بهترین خوراکی هایی است که خانم های باردار می توانند برای حفظ سلامت خود و بچه شان میل کنند و از آن لذت ببرند.

 

در این مقاله در فروشگاه اینترنتی هفت مغز، تلاش داریم تا شما را به طور کامل با پسته های اکبری آشنا کنیم و مشخصات پسته اکبری و خواص آن را برایتان توضیح دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
پشتیبانی آنلاین فروش
پشتیبانی آنلاین فروش
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • SKU
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • Add to cart
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه