آجیل برزیلی، منبع سلنیوم

آجیل برزیلی

در این نوشته تصمیم داریم یک آجیل کمتر شناخته شده را به شما معرفی کنیم، آجیل برزیلی!

اینکه خواص آجیل‌ها بی‌شمار است نیازی به بازگو کردن ندارد؛ ولی اینکه هر آجیلی دارای چه خواص و مواد مغذی است از اهداف هفت مغز به حساب می‌آید. می‌دانیم که اثرات مثبت سلنیوم برای بدن بسیار زیاد است؛ اما واردکردن سلنیوم در رژیم غذایی روزمره غالباً دشوار می‌باشد؛ بنابراین اگر به فکر افزودن این ترکیب سالم به رژیم غذایی خود هستید، آجیل برزیلی پیشنهاد خوبی است.

آجیل برزیلی ازنظر دارا بودن سلنیوم منبع غذایی شماره یک روی کره زمین به‌حساب می‌آید. مصرف تنها یک تا دو عدد آجیل برزیلی در روز می‌تواند مقدار موردنیاز بدن را تأمین کند (حتی از یک مکمل غذایی نیز بهتر عمل می‌کند) تا سطح مناسب سلنیوم در بدن شما حفظ شود. سلنیوم بر روی بسیاری از فعالیت‌های روزمره، از خلق‌وخو گرفته تا التهابات، اثر مثبتی دارد.

آجیل برزیلی دانه‌ درختی به همین نام بوده و یکی از بزرگ‌ترین درختانی است که تا ارتفاع ۶۰ متر در آمازون رشد می‌کند. این درخت‌ها آن‌قدر غول‌پیکر هستند که تنها یک اصله از آن‌ها می‌تواند ۲۵۰ پوند (معادل ۱۱۳ کیلوگرم) آجیل در سال تولید کند.

آجیل برزیلی یکی از مهم‌ترین محصولات غیرچوبی آمازون به‌حساب می‌آید و صنعتی ۵۰ میلیون دلاری را در سراسر جهان شامل می‌شود. این آجیل به خاطر طعم خوشمزه، مواد مغذی و همچنین استخراج روغن آن برای محصولات زیبایی به‌شدت مورد محافظت و توجه است. آجیل برزیلی معمولاً به‌صورت خام خورده می‌شود و دارای پروتئین، فیبر، سلنیوم، تیامین، مس و منیزیم بالا می‌باشد. این آجیل علاوه بر اینکه بهترین منبع غذایی سلنیوم در جهان است، دارای خواص زیادی نیز برای سلامتی می‌باشد.

با ما باشید تا خواص بیشتری از این آجیل را برای شما بازگو کنیم.

۵ خاصیت شگفت انگیز آجیل برزیلی

 • ضدالتهاب

آجیل برزیلی برای رفع مشکلات التهابی بدن بی‌نظیر بوده و حاوی مواد ضدالتهابی قدرتمندی است. این آجیل مانند بسیاری از آجیل‌های دیگر حاوی اسید الاژیک می‌باشد. اهمیت اسید الاژیک در این است که دارای خواص ضدالتهابی بالایی در بدن بوده و حتی می‌تواند محافظ اعصاب نیز باشد.

یکی دیگر از عوامل مهم ضدالتهابی در آجیل برزیلی، سلنیوم است که برای مبارزه با التهاب بدن بسیار ضروری است. سلنیوم آنتی‌اکسیدانی است که از بدن در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد و التهاب دفاع می‌کند. یک پژوهش در سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد که مصرف یک عدد آجیل برزیلی به‌صورت روزانه به بهبود پاسخ‌های ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی بدن می‌انجامد. در این پژوهش ۴۵ بیمار به مدت سه ماه روزانه یک عدد آجیل دریافت کردند. پس از سه ماه خوردن یک عدد آجیل برزیلی در روز، نه‌تنها پاسخ‌های ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی بهبود یافت؛ بلکه سطح کلسترول نیز بهبود پیدا کرد.

 • ضد سرطان

اسید الاجیک ضد جهش ژنتیک و ضد سرطان است. درخصوص سلنیوم نیز اثبات‌شده که به‌عنوان یک عنصر ضروری بیولوژیکی کمیاب، بروز سرطان را کاهش داده و از آن پیشگیری می‌کند. بنابراین آجیل برزیلی به دلیل سطوح بالای اسید الاجیک و سلنیوم در فهرست غذاهایی است که با سرطان مبارزه می‌نمایند.

یک پژوهش غذایی در کشور چین که نرخ بسیار بالایی در سرطان مری داشته و مصرف سلنیوم پایینی هم دارد به‌طور تصادفی و به مدت پنج سال انجام شد. نتایج این پژوهش که در مجله موسسه ملی سرطان منتشر شد نشان‌دهنده رابطه معکوس بسیار مهمی از میزان سلنیوم با بروز سرطان مری است.

بسیاری از متخصصان و برخی پژوهش‌ها احتمال ارتباط بین وجود سطوح سمی جیوه در بدن و بروز سرطان را تائید کرده‌اند. برخی مطالعات روی حیوانات نشان می‌دهند که سلنیوم می‌تواند به کاهش مقادیر سمی جیوه و در ادامه به مبارزه با سرطان کمک کند.

 • بهبود خلق‌وخو

همان‌طور که گفته شد نخستین منبع غذایی حاوی سلنیوم در کره زمین آجیل برزیلی است. ازلحاظ علمی ثابت‌شده که سلنیوم سبب بهبود خلق‌وخو شده و از افسردگی پیشگیری می‌کند. پژوهشی که توسط بخش روانشناسی دانشگاه سوانسی (Swansea University Department of Psychology) در ولز (Wales) انجام و در مجله روان‌پزشکی بیولوژیک (Biological Psychiatry) منتشر شد، اثر سلنیوم بر افسردگی، اضطراب و خلق‌وخو را بررسی کرد. این مطالعه ۵۰ داوطلب را که روزانه به آن‌ها یک دارونما یا ۱۰۰ میکروگرم سلنیوم داده می‌شد موردبررسی قرار داد. داوطلبان سه بار در طی پنج هفته پرسشنامه‌ای را در خصوص خلق‌وخوی خود پر نمودند.

نتایج نشان داد که هر چه سطح سلنیوم در رژیم غذایی پایین‌تر باشد گزارش اضطراب، افسردگی و خستگی بیشتر خواهد بود. همه این موارد پس از پنج هفته درمان با سلنیوم کاهش یافت.

هنگامی‌که سخن از خلق‌وخو به میان می‌آید، سروتونین (Serotonin) نقش کلیدی دارد. این ماده شیمیایی نه‌تنها به تنظیم خلق‌وخو کمک می‌کند، بلکه می‌تواند تأثیرات مثبتی روی خواب و اشتهای افراد داشته باشد. پژوهشگران دانشگاه بارسلونا (University of Barcelona) دریافتند که افراد پس از مصرف آجیل (شامل آجیل برزیلی، بادام و گردو) میزان متابولیت‌های سروتونین بالاتری داشته‌اند.

همه این موارد به این مهم اشاره می‌کنند که آجیل برزیلی یک افزودنی عالی به هر برنامه رژیم غذایی در درمان افسردگی بوده و به بهبود روحیه مبتلایان به افسردگی و تندرستی آن‌ها کمک می‌کند.

 • کمک به سلامت قلب

مقادیر کم آجیل برزیلی می‌تواند به ارتقاء سلامت یکی از مهم‌ترین ارگان‌های بدن یعنی قلب کمک کند. چربی‌های غیراشباع، فیبرهای محلول، آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی موجود در آجیل‌ها همگی برای داشتن فشارخون سالم که تأثیر مثبت و مستقیمی روی سلامت قلب دارد، مفید هستند.

آجیل برزیلی به‌طور طبیعی دارای چربی زیادی است؛ اما عمده این چربی‌ها از نوع غیراشباع بوده و منجر به سلامت بدن می‌شوند. چربی‌های غیراشباع آجیل برزیلی می‌توانند سطح کلسترول HDL (کلسترول خوب) را افزایش دهند. مقادیر مناسب HDL می‌تواند از شما در برابر حمله قلبی و سکته مغزی محافظت نماید؛ این در حالی است که سطح پایین HDL خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهد.

سلامت قلب

 • کنترل تیروئید

غده تیروئید به کنترل سوخت‌وساز، ضربان قلب و دمای بدن کمک می‌کند. غده تیروئید نسبت به هر عضو دیگری از بدن نسبت به وزن خود حاوی مقدار بیشتری سلنیوم می‌باشد. سلنیوم عنصر کلیدی مولکول‌های ضروری بدن بوده و قادر به تولید و مصرف هورمون‌های تیروئید است. سلنیوم آجیل برزیلی می‌تواند به حفظ کارکرد تیروئید و سلامت کلی بدن کمک کند.

مطالعات متعدد نشان‌دهنده رابطه بین متابولیسم تیروئید و کمبود سلنیوم می‌باشد. سلنیوم به‌عنوان یک کاتالیزور برای تولید هورمون‌های فعال تیروئید عمل می‌کند. پژوهشی در برزیل در سال ۲۰۱۵ نشان داد که افراد با سطح پایین هورمون تیروئید T3 توانستند سطح این هورمون را با استفاده از افزودن آجیل برزیلی به رژیم غذایی خود افزایش دهند. این افزایش سلنیوم با بهبود سطح هورمون تیروئید در این بیماران همراه بود.

به‌طورکلی سلنیوم موجود در آجیل برزیلی به‌عنوان یک محافظ قدرتمند تیروئید، تولید اکسیژن واکنشی را در این غده تنظیم کرده و در برابر آنتی‌بادی‌هایی که می‌توانند بیماری تیروئید را ایجاد کنند از بدن محافظت می‌کند؛ بنابراین آجیل برزیلی به دلیل محتوای سلنیوم خود می‌تواند به‌عنوان یک درمان طبیعی برای سلامتی تیروئید عمل نماید.

ارزش غذایی آجیل برزیلی

درواقع این آجیل که به Bertholletia excelsa نیز معروف است محصول درخت آجیل برزیلی است. این درخت در برزیل به‌عنوان درخت پارا شناخته می‌شود. آجیل برزیلی در رسته خلنگ‌سانان قرارگرفته که شامل چای، بلوبری و خرمالو نیز هست.

ارزش غذایی آجیل برزیلی برروی سلامت بدن کاملاً اثرگذار است. مصرف یک اونس (شش عدد) از آجیل برزیلی خشک‌شده فرآوری نشده تقریباً حاوی مواد مغذی زیر می‌باشد؛

 • ۱۸۵ کالری
 • ۵ گرم کربوهیدرات
 • ۴ گرم پروتئین
 • ۸ گرم چربی
 • ۱ گرم فیبر
 • ۵۴۲ میکروگرم سلنیوم (۷۷۴ درصد مقدار نیاز روزانه)
 • ۱۰۶ میلی‌گرم منیزیم (۲۷ درصد مقدار نیاز روزانه)
 • ۵ میلی‌گرم مس (۲۵ درصد مقدار نیاز روزانه)
 • ۲۰۵ میلی‌گرم فسفر (۲۰ درصد مقدار نیاز روزانه)
 • ۳ میلی‌گرم منگنز (۱۷ درصد مقدار نیاز روزانه)
 • ۲ میلی‌گرم تیامین (۱۲ درصد مقدار نیاز روزانه)
 • ۶ میلی‌گرم ویتامین E (8 درصد مقدار نیاز روزانه)
 • ۱ میلی‌گرم روی (۸ درصد مقدار نیاز روزانه)
 • ۲ میلی‌گرم کلسیم (۵ درصد مقدار نیاز روزانه)
 • ۱۸۶ میلی‌گرم پتاسیم (۵ درصد مقدار نیاز روزانه)
 • ۷ میلی‌گرم آهن (۴ درصد مقدار نیاز روزانه)

خوردن یک تا شش عدد آجیل برزیلی به‌عنوان یک میان وعده توصیه می‌شود. این در حالی است که یک تا دو عدد آن نیز کافی است. توجه داشته باشید که به دلیل محتوای سلنیوم بالای آجیل برزیلی نباید آن را بیش‌ازحد مصرف نمود.

دانستنی‌های آجیل برزیلی

آجیل برزیلی یک خوراکی بی‌نظیر بوده و به‌صورت طبیعی در جنگل‌های استوایی می‌روید. برداشت آجیل برزیلی منحصراً در فصول مرطوب سال انجام می‌شود. به دلیل تقاضای زیاد آجیل برزیلی، برخی از مناطق برزیل شروع به ایجاد مزارعی به‌منظور پرورش آن کرده‌اند. در برزیل قطع کردن درخت آجیل برزیلی غیرقانونی بوده و بنابراین می‌توان این درختان را در کنار جاده‌ها و در حیاط خانه‌های سراسر آمریکای جنوبی به‌صورت خودرو دید. ازآنجاکه عمر درخت آجیل برزیلی به ۵۰۰ تا ۸۰۰ سال می‌رسد؛ بنابراین این درختان عظیم‌الجثه برای مدت‌ها در حیاط منازل مانند برجی بالا می‌روند!

درخت آجیل برزیلی

روغن آجیل برزیلی یک محصول محبوب برای بسیاری از مردم است. این روغن یک مرطوب‌کننده طبیعی و بی‌نظیر برای پوست بدن بوده و این ویژگی، آن را به یک ماده طبیعی عالی برای مراقبت از پوست تبدیل کرده‌است. این روغن مانند خود آجیل برزیلی شامل بسیاری از مواد معدنی و ویتامین‌ها می‌باشد و در درمان پوست خشک و آسیب‌دیده عالی عمل می‌کند. از روغن آجیل برزیلی در آمریکای جنوبی به‌طور سنتی در چاشنی سالاد نیز استفاده می‌شود.

استفاده از آجیل برزیلی

بهترین روش مصرف آجیل برزیلی مصرف آن به‌صورت خام است؛ اگرچه می‌توان آن را مانند بیشتر آجیل‌ها بوداده و طعم‌دار نمود. همچنین آجیل برزیلی را می‌توان برای مصرف در چاشنی‌ها، دسرها و شیرینی‌ها خردکرده و یا به پودینگ‌ها و پنیرها اضافه نمود.

شیر آجیل برزیلی یک جایگزین بسیار مغذی و خوشمزه برای شیر بادام، شیر سویا یا شیر لبنی معمولی است. اگرچه به خاطر محتوای سلنیوم بالای آن باید در مقادیر کم و یا در موارد خاص استفاده شود.

می‌توانید آجیل برزیلی را با پوست یا بدون پوست خریداری کنید. آجیل‌هایی را خریداری کنید که در ظروف هوابند ذخیره شده باشند، خرد نشده، به رنگ قهوه‌ای بوده و در دست سنگینی کنند. آجیل‌هایی که ظاهر پاکیزه‌ای ندارند یا تکه‌تکه هستند را انتخاب نکنید؛ زیرا می‌توانند فاسد یا آلوده به قارچ باشند.

آجیل برزیلی به‌سرعت خراب می‌شود؛ بنابراین به‌اندازه مصرفتان خرید کنید. بهتر است آجیل برزیلی در ظروف هوابند و در یک مکان خنک، تاریک و خشک و دور از معرض رطوبت و نور خورشید نگهداری شود. اگر آجیل برزیلی را همراه با پوست خریده‌اید، بهتر است آن‌ها را از پوست درآورده و ذخیره کنید تا داخل پوست دچار پوسیدگی نشوند. همچنین می‌توانید آجیل برزیلی را به‌صورت کامل در یک ظرف هوابند و در یخچال نگهداری کنید. در این صورت آجیل‌ها می‌توانند تا چند ماه سالم باقی بمانند.

مواردی که در این بخش گفته می‌توانند کم‌وبیش در مورد سایر آجیل‌ها نیز صادق باشند.

اثرات جانبی آجیل برزیلی

این امکان وجود دارد که در مصرف آجیل برزیلی زیاده‌روی کرده و دچار مسمومیت ناشی از مصرف بیش‌ازحد سلنیوم شوید. علائم این مسمومیت می‌تواند شامل اسهال، طعم فلز در دهان، حالت تهوع، شکنندگی ناخن‌ها، ریزش مو، سرفه و غیره باشد. این مسمومیت می‌تواند در صورت مصرف بیش‌ازحد آجیل برزیلی در یک وعده یا مصرف مکرر آن بیش از مقدار پیشنهادی (مقدار پیشنهادی حداکثر یک تا شش عدد در روز است) رخ دهد.

مقدار نسبتاً بالای چربی‌های غیراشباع چند حلقه‌ای در آجیل برزیلی می‌تواند به فاسدشدن سریع این آجیل منجر شود. مهم است که آجیل برزیلی فاسد مصرف نشود. برای جلوگیری از فاسدشدن آجیل برزیلی هر بار مقدار کمی ‌از آن را بخرید و یا آن را در یخچال نگهداری کنید.

افرای که به خوردن آجیل آلرژی دارند در مصرف آجیل برزیلی احتیاط کنند. آجیل برزیلی یک نوع دانه بوده و ویژگی‌های آن مشابه سایر آجیل‌ها است. خوردن آجیل برزیلی ممکن است سبب واکنش‌های آلرژیک نامطلوبی مانند استفراغ و تورم شود. اگر نشانه‌های آلرژی به سایر آجیل‌های هم‌خانواده بادام‌هندی مانند پسته، انبه یا خود بادام‌هندی را تجربه کرده‌اید در مصرف آجیل برزیلی احتیاط کنید.

توضیح پایانی در مورد آجیل برزیلی

 • آجیل برزیل منبع غذایی نخست سلنیوم در کره زمین بوده و با التهاب و دیگر بیماری‌ها مبارزه می‌کند.
 • اگرچه آجیل برزیلی به‌عنوان آجیل شناخته می‌شود؛ درواقع دانه‌ی درخت آجیل برزیلی است. درخت این آجیل تا ارتفاع ۲۰۰ فوت (۶۰ متر) در آمازون رشد می‌کند. آجیل برزیلی یکی از مهم‌ترین محصولات غیرچوبی آمازون بوده و یک صنعت ۵۰ میلیون دلاری در سراسر جهان می‌باشد.
 • ثابت‌شده که آجیل برزیلی خواص ضدالتهابی دارد، با سرطان مقابله می‌کند، تأثیر مثبتی بر خلق‌وخو دارد، سلامت قلب را بهبود می‌بخشد و سبب سلامت تیروئید می‌شود.
 • مهم است که در مصرف آجیل برزیلی زیاده‌روی نشود؛ زیرا ممکن است سبب مسمومیت گردد.
 • آجیل برزیلی به‌سرعت فاسد می‌شود؛ بنابراین حتماً باید مقدار معقولی از آن را خریداری کنید.
نظر دهید

پاسخ دهید

سوالی دارید؟ در واتساپ با ما صحبت کنید!
پشتیبانی آنلاین فروش
آجیل و خشکبار هفت مغز
فروشگاه آجیل و خشکبار هفت مغز
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0