ورود و عضویت
0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
×

خواص خشکبار

7مغز
۱۵ آبان ۱۳۹۸
خشکبار

داده‌ها در مورد خشکبار بسیار ضدونقیض است. برخی می‌گویند میوه‌های خشک مغذی و میان وعده‌ای سالم هستند درحالی‌که دیگران ادعا می‌کنند که خشکبار چیزی بهتر از آب‌نبات نیست. این مقاله جزئیاتی درباره خشکبار و اینکه چطور می‌تواند روی سلامت بدن مؤثر باشد را مطرح می‌کند.

در ابتدا بهتر است مشخص کنیم که در این مقاله هر جا سخن از خشکبار می‌آید منظور همان میوه خشک بوده و آجیل‌ها را شامل نمی‌شود.

خشکبار چیست؟

خشکبار میوه‌ای است که تقریباً محتوای آب آن با استفاده از روش‌های خشک‌کردن میوه از آن خارج‌شده باشد. میوه در طی این فرایند کوچک‌شده و تکه‌های خشک و پرانرژی از آن باقی می‌ماند.

کشمش‌ها شناخته‌شده‌ترین نوع خشکبار به‌حساب می‌آیند و پس‌ازآن انواع خرما، آلوها، انواع انجیر و زردآلو قرار دارند.

انواع دیگر خشکبار نیز در دسترس می‌باشد؛ مثلاً انبه خشک‌شده، آناناس خشک‌شده، موز خشک‌شده و سیب خشک‌شده در این دسته قرار می‌گیرند.

ماندگاری خشکبار بسیار بیشتر از میوه‌های تازه بوده و می‌توان از آن‌ها به‌عنوان میان وعده‌ای در دسترس استفاده نمود؛ به‌ویژه در سفرهای طولانی که یخچال نیز در دسترس نمی‌باشد.

خشکبار پر از ریزمغذی‌ها، فیبر و آنتی‌اکسیدان‌ها

خشکبار ازجمله خوراکی‌های بسیار مغذی می‌باشد. یک تکه میوه خشک تقریباً حاوی همان مقدار مواد مغذی است که میوه تازه حاوی آن است؛ البته در ابعادی بسیار کوچک‌تر. در وزن‌های برابر، میوه خشک تا ۳.۵ برابر میوه تازه فیبر، ویتامین و مواد معدنی در خود دارد؛ بنابراین یک‌بار مصرف خشکبار در روز می‌تواند درصد بالایی از ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز بدن، مانند فولات، را تأمین کند. هرچند استثنائاتی نیز وجود دارد. برای مثال هنگام خشک‌کردن میوه درصد قابل‌توجهی از ویتامین C آن از بین می‌رود.

به‌طورکلی خشکبار حاوی مقادیر زیادی فیبر و منبع فوق‌العاده‌ای برای آنتی‌اکسیدان‌ها به‌ویژه پلی‌فنول به‌حساب می‌آید. آنتی‌اکسیدان‌های پلی‌فنول دارای خواص بسیاری برای سلامتی بدن مانند سلامت جریان خون، هضم بهتر، کاهش خطرات اکسیداتیو و کاهش خطر بسیاری از بیماری‌ها هستند.

مزایای خشکبار برای سلامت بدن

مطالعات نشان می‌دهند کسانی که خشکبار را در برنامه غذایی خود قرار داده‌اند در مقایسه با کسانی که از خشکبار استفاده نمی‌کنند گرایش بیشتری به کاهش وزن داشته و مواد غذایی بیشتری جذب می‌کنند. البته این مطالعات مستند نبوده و بنابراین امکان اثبات آن وجود ندارد.

کشمش

توانایی کشمش در کاهش ریسک برخی بیماری‌ها

کشمش انگور خشک‌شده می‌باشد. این خوراکی خوشمزه حاوی فیبر، پتاسیم و ترکیبات مختلف گیاهی مفید برای سلامتی است.

کشمش دارای مقدار شاخص گلیسمی پایین تا متوسط (شاخص گلیسمی معیاری به دست می‌دهد که به‌وسیله آن می‌توان فهمید کربوهیدرات داخل غذا با چه سرعتی به گلوکز تبدیل می‌شود) و شاخص انسولین پایین (شاخص انسولین غذایی بیانگر میزان غلظت انسولین در خون طی دو ساعت پس از صرف غذا است) می‌باشد؛ به این معنا که کشمش نباید سبب افزایش چشمگیری در قند خون یا سطوح انسولین پس از مصرف آن شود.

مطالعات نشان می‌دهند که خوردن کشمش می‌تواند مزایای زیر را به دنبال داشته باشد؛

 • کاهش فشارخون
 • بهبود کنترل قند خون
 • کاهش نشانگرهای التهابی و کلسترول خون
 • افزایش احساس سیری

این تأثیرات می‌توانند به کاهش خطر پیشرفت دیابت نوع دوم و بیماری‌های قلبی شود.

آلو

آلو یک ملین طبیعی و مبارزه با برخی بیماری‌ها

آلوها به‌شدت مغذی بوده و غنی از فیبر، پتاسیم، بتاکارتون (ویتامین A) و ویتامین K می‌باشند. همچنین آلو یکی از شناخته‌شده‌ترین خشکبارها به خاطر خواص ملینی‌اش است. علت خاصیت ملینی آلو به محتوای بالای فیبر و سوربیتول آن که در برخی میوه‌ها به‌طور طبیعی وجود دارد می‌باشد. سوربیتول یک قند الکلی است که در بدن انسان به آهستگی متابولیزه می‌شود.

نشان داده‌شده که خوردن آلو به بهبود تعداد دفعات دفع مدفوع و پیوستگی آن کمک می‌کند. آلوها نسبت به پیسلیوم (نوعی دارو) در درمان یبوست مؤثرتر هستند و این ویژگی آلوها درمان رایجی برای یبوست به‌حساب می‌آید.

به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان فوق‌العاده آلوها می‌توانند از اکسیداسیون کلسترول LDL جلوگیری کرده و به جلوگیری از بیماری‌ها قلبی و سرطان کمک کنند.

آلوها غنی از یک ماده معدنی به نام بور می‌باشند که به درمان بیماری استئوپروسیس (پوکی استخوان) کمک می‌کند.

خرما

خواص خرما برای بارداری و جلوگیری از چند بیماری

خرما به‌طور اعجاب‌انگیزی شیرین بوده و منبعی غنی از فیبر، پتاسیم، آهن و چند ترکیب گیاهی دیگر می‌باشد. در میان خشکبارها خرما غنی‌ترین منبع آنتی‌اکسیدان‌ها بوده و منجر به کاهش آسیب‌های اکسیداتیو در بدن می‌شود.

خرما شاخص گلیسمی پایینی دارد و بنابراین خوردن آن نباید منجر به افزایش سریع قند خون شود.

مصرف خرما در زنان باردار موردمطالعه قرارگرفته و مشخص‌شده که خوردن آن به‌طور منظم در چند هفته آخر بارداری می‌تواند به تسهیل باز شدن دهانه رحم و کاهش نیاز به سزارین گردد.

در یک مطالعه تنها ۴ درصد زنانی که طی چند هفته منتهی به زایمانشان خرما مصرف کرده بودند به زایمان مصنوعی نیاز داشتند. این تعداد در زنانی که از خرما استفاده نکردند ۲۱ درصد بود.

همچنین تحقیقات روی مصرف خرما نتایج امیدبخشی را در خصوص درمان ناباروری حیوانات نر نشان می‌دهد؛ هرچند تعمیم آن به انسان در حال حاضر امکنن‌پذیر نمی‌باشد.

خشکبار مملو از شکر طبیعی و کالری است!

میوه‌ها معمولاً حاوی مقادیر زیادی قند طبیعی می‌باشند. چون آب میوه در هنگام خشک‌کردن از دست می‌رود، این قند و کالری در مقدار کوچکی از میوه خشک متمرکز می‌شود. به همین دلیل میوه‌های خشک حاوی مقادیر زیاد کالری و قند می‌باشند. این قند در هر دو حالت گلوکز و فراکتوز در میوه وجود دارد.

در زیر مقدار قند موجود در برخی از خشکبار می‌آید؛

 • مقدار قند کشمش ۵۹ درصد
 • مقدار قند خرما ۶۴ تا ۶۶ درصد
 • مقدار قند آلو ۳۸ درصد
 • مقدار قند زردآلو ۵۳ درصد
 • مقدار قند انجیر ۴۸ درصد

۲۲ تا ۵۱ درصد قند موجود در خشکبار از نوع فراکتوز است. خوردن مقادیر زیاد فراکتوز می‌تواند اثرات منفی روی سلامتی داشته باشد. بالا رفتن ریسک افزایش وزن، دیابت نوع ۲ و بیماری‌های قلبی از این دسته‌اند.

یک انس کشمش (حدود ۳۰ گرم) حاوی ۸۴ کالری و مقادیر بالای قند است. چون میوه خشک، شیرین بوده و حاوی کالری بالایی می‌باشد، خوردن مقادیر زیاد آن در یک‌زمان ساده بوده و این می‌تواند منجر به افزایش قند خون و جذب کالری زیادی گردد.

از خشکبار آغشته به شکر خودداری کنید

برای تهیه برخی خشکبارها حتی بیشتر از شیرینی‌ها، شکر استفاده می‌شود. میوه‌های خشک این‌چنینی پیش از خشک شدن در شکر یا شربت آن غلت داده می‌شوند. این میوه‌های خشک به میوه آب‌نباتی نیز معروف هستند.

به‌کرات نشان داده‌شده که شکر برای سلامت بدن مضر بوده و ریسک چاقی مفرط، بیماری‌های قلبی و حتی سرطان را افزایش می‌دهد.

بسیار مهم است که برای اجتناب از میوه‌های خشک حاوی شکر به اطلاعات نوشته‌شده روی بسته‌بندی آن‌ها توجه نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
پشتیبانی آنلاین فروش
پشتیبانی آنلاین فروش
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • SKU
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • Add to cart
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه