ورود و عضویت
0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
×

زعفران را چگونه خشک کنیم؟

هفت مغز
۲۰ آذر ۱۴۰۰
زعفران را چگونه خشک کنیم؟

روش های خشک کردن زعفران

زعفران را چگونه خشک کنیم؟ فصل آبان زمان برداشت گل های زعفران از مزارع کشت این گیاه با ارزش است. پس از برداشت زعفران عده ای مشغول پاک کردن گل ها و خشک کردن کلاله های آن می شوند. روش های مختلفی برای خشک کردن زعفران وجود دارد. سرعت در خشک کردن کلاله ها تاثیر مستقیمی بر کیفیت زعفران تولیدی دارد. در این مقاله از فروشگاه اینترنتی آجیل و خشکبار هفت مغز روش های خشک کردن زعفران را بیان می کنیم. همچنین به منظور خرید اینترنتی زعفران به وبسایت هفت مغز مراجعه کنید.

زعفران را چگونه خشک کنیم؟

خشک کردن زعفران به طور عمده با دو روش مکانیزه و سنتی انجام می شود. انجام هر کدام از این روش ها بسته به شرایط و امکانات شما ویژگی ها و مزایای مخصوص به خود را دارد. طبق آمار بیش از نیمی از کشاورزان زعغران خود را با روش سنتی خشک می نمایند. خشک کردن این گیاه با روش سنتی به تبحر خاصی نیاز دارد. به این دلیل که کوچکترین اشتباه در هنگام خشک کردن باعث افت کیفیت شدید زعفران خواهد شد. نزدیک کردن بیش از حد زعفران به منبع دما منجر به تیره شدن بیش از حد آن خواهد شد. و یا این که ممکن است کلاله ها به صورت یک نواخت خشک نشوند.

روش های سنتی خشک کردن کلاله زعفران

اساس این روش این است که زعفران را در معرض دمای بالا قرار دهیم. این کار باعث کاهش رطوبت و در نهایت خشک شدن این گیاه می شود.

پیشنهاد مطالعه :  فواید زعفران برای چشم

زعفران را چگونه خشک کنیم؟

درست کردن دستگاه زعفران خشک کن

زعفران را چگونه خشک کنیم؟ در این روش کشاورزان یک چهارچوب اصلی می سازند. این چهار چوب باید توانایی جا گذاری چند سینی در خود را داشته باشد. این دستگاه یک نوع دستگاه دستی خشک کن زعفران نام دارد. نکته مهم در این روش قرار دادن دستگاه در محیطی با درجه حرارت ۶۵ تا ۷۰ درجه سانتی گراد که تهویه مناسبی نیز دارد، است. در این روش ریشه، کلاله و گلبرگ زعفران در چند ساعت خشک می شود.

خشک کردن زعفران با بخاری

در این روش نیازی به ساخت چهرچوب نیست. زعفران ها را درون چند عدد سینه می گذاریم. سینی ها را در نزدیکی یک بخاری درون یک اتاق با دمای حدود ۷۰ درجه و تهویه مناسب می گذاریم. در این روش نیز طی چند ساعت زعفران ها خشک خواهند شد.

خشک کردن زعفران روی بخاری

یکی از آسان ترین روش های سنتی خشک کردن زعفران این راه است. تعدادی برگه A4 را روی بخاری قرار دهید. زعفران ها را بر روی برگه های A4 ریخته و شعله بخاری را در کمترین حالت قرار دهید. در این روش زعفران ها حدود یک شب تا صبح خشک می شوند.

مزایای خشک کردن اتویی یا پرسی

زعفران را چگونه خشک کنیم؟ خشک کردن اتویی اغلب برای تهیه زعفران سوپرنگین مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش کلاله ها صاف و بدون فر خوردگی خشک می شوند و زعفرانی زیبا و با ارزش تولید می شود. اغلب این نوع زعفران برای صادرات بسته بندی می شود. خشک کردن اتویی یا پرسی هم در روش سنتی و هم در روش مدرن وجود دارد.

پیشنهاد مطالعه :  آشنایی با بهترین زعفران ایران و دنیا؛ شهر زعفران ایران

خشک کردن پرسی در روش سنتی

برای خشک کردن زعفران در روش اتویی از دو صفحه فلزی استفاده می کنند. این دو صفحه فشاری نه چندان محکم بر روی کلاله ها می آورد و باعث می شود آن ها صاف و بدون خمیدگی خشک شوند. باید توجه داشت که نباید فشار ناشی از این دو صفحه فلزی به قدری زیاد باشد که رطوبت موجود در گیاه را ازبین ببرد. این کار کیفیت زعفران را به شدت کاهش می دهد.

سخن پایانی

در مطالب بالا به موضوع زعفران را چگونه خشک کنیم؟ و سه روش خشک کردن زعفران به شیوه ی سنتی پرداختیم. خشک کردن زعفران یکی از مهم ترین مراحل تولید این گیاه با ارزش از زمان کشت تا بسته بندی است. نحوه خشک کردن زعفران در کیفیت نهایی و در نتیجه قیمت آخر آن بسیار موثر است. برای خرید اینترنتی زعفران می توانید به فروشگاه اینترنتی آجیل و خشکبار هفت مغز مراجعه نمایید.

برگرفته از: pakovska.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
پشتیبانی آنلاین فروش
پشتیبانی آنلاین فروش
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • SKU
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • Add to cart
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه