ورود و عضویت
0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
×

زعفران چقدر آب نیاز دارد؟

هفت مغز
۱۶ آذر ۱۴۰۰
زعفران چقدر آب نیاز دارد؟

نیاز آبی زعفران

زعفران چقدر آب نیاز دارد؟ میزان آب مورد نیاز زعفران برای کشت نسبت به ارزش و سود دهی آن زیاد نیست. با توجه به این که بیشتر آب مورد نیاز زعفران از طریق آب باران تامین می شود نسبت به دیگر محصولات کشاورزی مناسب تر است. کشور ایران برای کشاورزی پایدار و سود ده به دنبال ترویج کشت زعفران است. در این مقاله از فروشگاه اجیل و خشکبار هفت مغز می خواهیم به زمان دقیق آبیاری زعفران بپردازیم.

زعفران چقدر آب نیاز دارد؟

معمولا آبیاری زعفران در چهار مرحله انجام می شود. آبیاری اول(بسار آب) بسیار اهمیت است. آبیاری دوم (زاچ آب) هم بعد برداشت گل زعفران انجام می شود.

آبیاری اول

به نحوی این آبیاری پر اهمیت است که با عدم دقت در زمان و کیفیت در این آبیاری میزان محصول کاهش پیدا می کند. آبیاری اول (بسار آب) باید در فاصله ۱۰ تا ۱۵ مهر باید انجام شود. این آبیاری باید قبل از سله شکنی زمین انجام گیرد. بسار آب برای بیدار کردن پیاز زعفران انجام می شود. با آبیاری به موقع ابتدا زعفران جوانه می زند و از زمین خارج می شود. بعد از آن سبزینه رشد می کند و سپس کلاله ها و انرژی گیاه صرف گل دهی می شود. اگر سوال شما این است که زعفران چقدر آب نیاز دارد؟ باید بدانید: این آبیاری باید عمیق و سنگین باشد. پیاز زعفران در فاصله حدود ۲۰ تا ۲۵ سانتی متری از سطح زمین قرار دارد. سطح زمین نیز در اولین آبیاری خشک است و برای این که آب به پیاز زعفران برسد و آن را بیدار کند، میزان آبیاری نباید کم باشد.

پیشنهاد مطالعه :  راهنمای خرید زعفران

آبیاری دوم

این آبیاری (زاچ آب) پس از پایان برداشت گل های زعفران در حدود ۱۵ آبان تا اواخر این ماه باید انجام شود. آبیاری دوم نیز مثل آبیاری اول باید انجام شود اما نیازی به آبیاری سنگین و عمیق وجود ندارد. به این دلیل که خاک مانند دفعه اول آبیاری خشک نیست. آبیاری در دفعه دوم حدود یک سوم آبیاری اول است.

آبیاری سوم

زعفران چقدر آب نیاز دارد؟ آبیاری سوم درایران بیشتر در مناطقی انجام می شود که باران های زمستانه وجود ندارد. این اتفاق به ندرت اتفاق می افتد. اما مناطقی که در ان ها فصل زمستان باران نمی اید در اواخر اسفند ماه آبیاری سطحی انجام می شود.

آبیاری چهارم

آبیاری چهارم فقط در مناطقی که هیچ گونه بارندگی صورت نمی پذیرد انجام می شود. زمان انجام این آبیاری بین ۲۰ فروردین تا ۱۰ اردیبهشت است، قبل از خشک و زرد شدن برگ های گل زعفران انجام می شود. برای همین به این آبیاری زرد آب می گویند. این آبیاری نیز باید سطحی انجام گیرد.

زعفران چقدر آب نیاز دارد؟

زعفران گیاه پرآب یا کم آب

زعفران چقدر آب نیاز دارد؟ دو مرحله اولی آبیاری زعفران که در بالا به آن اشاره شد. حتما باید انجام گیرد اما دو مرحله بعدی معمولا با بارش باران نیاز به آبیاری گل زعفران نیست. به خصوص مرحله سوم که در زمستان انجام می گیرد. برای همین کشت زعفران در مناطق نیمه گرمسیری که بارش باران در آن جا متعدل است بیشتر رواج دارد.

نکاتی در رابطه با آبیاری زعفران

 1. دمای هوای زمان ابیاری اهمیت دارد. این دما در ۴۸ ساعت گذشته ای که می هواهیم گیاه را آبیاری کنیم نباید از ۱۲ درجه کمتر باشد.
 2. هرگز در فصل تابستان زمین مزرعه خود را آبیاری نکنید. چون با این کار آفات و بیماری را به مزرعه خود می آورید.
 3. آبیاری سوم (باران در دوره سوم آبیاری) باید بعد از وجین کردن و کودهی محصول انجام شود.
 4.  موارد بیان شده به صورت کلی است. اما شما می توانید با توجه به آب و هوا و میزان بارندگی محل زندگی خود آن را شخصی سازی کنید.
پیشنهاد مطالعه :  کالری میوه خشک چقدر است؟

سخن پایانی

در مقاله بالا به این موضوع اشاره شد که زعفران چقدر آب نیاز دارد؟ همچنین در مورد مراحل ابیاری زعفران هم صحبت شد. اگر می خواهید که زعفران بکارید باید توجه داشته باشید میزان بارندگی در سال ابی منطقه خود چقدر است؟ آبیاری زعفران نسبت به گیاهاندیگر می تواند بسیار کمتر باشد. اگر مایل به خرید زعفران اصل هستید به فروشگاه آنلاین هفت مغز مراجعه نمایید.

منبع: gardeningknowhow.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
پشتیبانی آنلاین فروش
پشتیبانی آنلاین فروش
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • SKU
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • Add to cart
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه