ورود و عضویت
0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
×

پسته تازه را چگونه نگهداری کنیم؟

هفت مغز
۱۳ دی ۱۳۹۹
نگهداری از پسته تازه

پسته تازه را چگونه نگهداری کنیم؟

پسته تازه را چگونه نگهداری کنیم؟به‌طور کلی آجیل ‌ها خوراکی‌های گران‌ قیمتی هستند؛ بنابراین اگر مقادیر زیادی آجیل را یکجا تهیه می‌کنید، با روشی که به شما آموزش می‌دهیم مطمئن باشید که می‌توانید پیش از خراب شدن تا آخرین دانه آن را استفاده کنید. با ما همراه باشید تا بدانید که پسته تازه را چگونه نگهداری کنیم.

قیمت انواع پسته اکبری، پسته احمد آقایی، پسته کله قوچی، پسته فندقی، مغز پسته و خلال پسته

برای مدت طولانی پسته تازه را چگونه نگهداری کنیم؟

پاسخ روشن است؛ بله! می‌توانید پسته را به مدت ۱ تا ۲ سال در فریزر نگهداری کنید. برای این‌کار باید پسته را در یک ظرف مناسب برای دماهای پایین که هوابند نیز باشد در فریزر نگهداری نمایید. مطمئن باشید که طعم و کیفیت پسته برای مدت طولانی حفظ خواهد شد.

پسته آجیلی بسیار پرخاصیت است و ما نیز از خواص آن بسیار نوشته‌ایم. مقالاتی مانند خواص پسته برای کودکان، خواص پسته برای مو، خواص پسته برای مردان، خواص پسته تازه در بارداری چیست؟ و پسته خام چه خاصیتی دارد؟ در همین زمینه تهیه شده‌اند. ولی برای برخورداری از این خواص باید نگهداری از پسته و به‌طورکلی آجیل به‌صورت اصولی انجام شود.

این مقاله به صورت گام به گام شما را از روش نگهداری پسته و مغز آن در داخل فریزر آگاه می‌کند. همچنین چند روش دیگر را در زمینه نگهداری آجیل‌ها و به طور خاص پسته آموزش می‌دهد.

به خاطر داشته باشید اگر پسته را با پوست گوشتی آن خریداری کرده‌اید حتما پیش از قرار دادن در فریزر پوست گوشتی آن‌را بکنید. باقی مراحل درست مانند روش توضیح داده شده در بالا است.

آیا می توان پسته را بدون اینکه مغز نمود منجمد کرد؟

بله! می توان پسته را بدون مغز کردن منجمد کرد. در واقع، اگر پسته را همراه با پوست خریداری کنید، بهتر می‌توانید آن‌را در فریزر نگهداری کنید.

مغز پسته در صورت نگهداری صحیح، تا ۱ سال در فریزر تازه باقی می‌ماند، در حالی که پسته‌هایی که هنوز در پوست خود هستند می توانند تا ۲ سال تازه باقی بمانند.

نگهداری از پسته تازه
پسته یکی از پرخاصیت‌ترین آجیل‌ها است ولی برای بهره‌بردن از خواص آن باید روش نگهداری صحیح آن را آموخت

روش نگهداری پسته تازه در فریزر

منجمد کردن پسته خیلی ساده است. همانطور که پیش از این گفته شد، می‌توانید برای طولانی‌تر کردن زمان ذخیره سازی، پسته‌ها را همراه با پوست منجمد کنید؛ اما اگر پیش از این پسته مغز شده باشد نیز نگهداری‌اش در فریزر سبب حفظ کیفیت آن می‌شود.

بهترین روش برای نگهداری پسته در فریزر استفاده از ظروف فریزری و ترجیحاً شیشه است. پسته تمایل به از دست دادن آب و همچنین گرفتن طعم مواد غذایی اطراف دارد.

یک ظرف شیشه‌ای هوابند بهترین محافظت از آن‌ها را در برابر هر دو مسئله ایجاد می‌کند. اطمینان حاصل کنید که ظرف هوابند است تا پسته را از هوا و رطوبت محافظت کند. بهتر است برچسب تاریخ را روی ظرف پسته بزنید تا بدانید چه مدت برای خوردن آن‌ها فرصت دارید.

وقتی قصد خوردن پسته‌ها را دارید، آن‌ها را از فریزر خارج کرده و بدون باز کردن ظرف، آن‌ها را یک شب در یخچال بگذارید تا ذوب شوند.

تا زمانی که آجیل کاملاً یخ زدایی شود، در ظرف را باز نکنید تا از جذب رطوبت توسط مغز پسته جلوگیری کرده باشید. رطوبت می‌تواند پسته را خیلی نرم کرده و در معرض کپک زدن قرار دهد.

راه هایی برای افزایش ماندگاری پسته خام

اگر قصد دارید که راحت‌تر به پسته‌های ذخیره‌شده دسترسی داشته باشید بهتر است بدانید که در یخچال تا ۳ ماه تازه می‌مانند. برای نگهداری پسته در یخچال، چه پسته همراه با پوست باشد چه به‌صورت مغز شده، باید آن‌ها را در ظروف هوابند نگهداری کرد.

پسته به راحتی خشک می‌شود و هوای یخچال نیز بسیار خشک‌تر از هوای بقیه خانه است.

بنابراین اگر پسته در معرض محیط قرار گیرد نه تنها طعم مواد غذایی یخچال را به خود می‌گیرد، بلکه رطوبت خود را نیز از دست می‌دهد. بنابراین کیفیت خود را از دست داده و طعم بدی پیدا می‌کند.

باز هم می گوییم که ظروف هوابند شیشه‌ای بهترین محافظت را از پسته‌های شما در یخچال ایجاد می‌کنند، هرچند هر ظرف هوابند دیگری نیز برای این‌کار کفایت می‌کند.

اگر یک کیسه پسته کاملاً بسته‌بندی شده را از فروشگاه خریداری کرده باشید، در یک انبار سرد و تاریک تا ۳ ماه تازه باقی می‌ماند. اگرچه باید به بهترین تاریخ پیش از مصرف آن نیز که روی کیسه درج شده نیز توجه کرد.

چطور طعم کهنگی پسته را از بین ببریم؟

به‌طور کلی اگر آجیل‌های درختی به درستی ذخیره نشوند کیفیت‌شان از دست می‌رود. اگر پسته در پوست خود باشد ماندگاری بیشتری خواهد داشت، زیرا پوست پسته از آن در برابر برخی عوامل، به‌طور طبیعی محافظت می‌کند.

پسته چربی اشباع نشده چندانی ندارد و همین امر باعث می‌شود که کمتر در معرض فساد باشد، اما بهتر است طوری از آن‌ها محافظت شود که کمترین آسیب را متحمل گردند.

اگر پسته طعم کهنگی گرفت، آن را در دمایی متوسط در یک ماهیتابه روی اجاق گاز برشته کنید. مراقب باشید که مرتب آن‌را هم بزنید. برشته کردن پسته برخی روغن‌های آن را آزاد کرده و طعم بوداده جدیدی به آن می‌دهد.

عوارض مصرف پسته خام

بیشتر تاکید منابع اینترنتی بر روی خواص یک خوراکی متمرکز می‌شوند و این درحالی است که ممکن است به موازات مزایایی که یک خوراکی برای ما دارد، دارای مضرات خطرناکی نیز باشد. پسته تازه نیز از این موضوع مستثنی نیست.

علیرضا ارزانی ممقانی، رئیس اتحادیه خشکبار مشهد در گفتگو با نسیم چنین می‌گوید؛ روش فروش و مصرف پسته تازه در کشور ما بسیار غلط بوده و به جرأت می‌گویم که مصرف آن سرطان‌زا است. ایشان از مردم می‌خواهند که پسته تازه را اصلا مصرف نکنند یا مصرف آن را به حداقل برسانند. ایشان ادامه می‌دهند، پوست پسته‌ای که از درخت چیده می‌شود باید تا ۲۴ ساعت بعد از چیدن پسته از آن جدا شود، در غیر این صورت منبعی برای پرورش قارچ‌های سرطان‌زای غیرقابل مشاهده خواهند بود. متأسفانه گاهی حتی تا یک هفته طول می‌کشد تا پسته تازه از باغ به میدان‌های تره بار برسد! ایشان تصریح می‌کند، حداقل اگر کسی پسته تازه تهیه کرد، پوست تازه آن را به محض خرید در خانه جدا کرده، پسته‌ها را زیر  آب شسته و بعد آن را روی دستمالی خشک و آنگاه مصرف کند.

با توجه به نظر ایشان بهتر است درمصرف پسته تازه دقت شود تا منجر به مشکلات جبران ناپذیری برای ما نشود.

چگونه پسته بی‌کیفیت را تشخیص دهیم؟

بارزترین نشانه کیفیت پایین پسته بوی بد آن، سفتی بیش‌از حد آن و خردشدگی یا آسیب دیدگی زیاد آن‌ها است.

اگر هیچ علامت قابل مشاهده یا بوی کهنگی وجود نداشت و همچنین پسته به خوبی ذخیره‌شده بود، به احتمال زیاد خوردن آن‌ها خالی از اشکال است. اگرچه بازهم ممکن است با یک پسته بی‌کیفیت روبرو شوید، که کمی تند باشد.

اگر ناگهان با پسته‌ای ترش مزه مواجه شدید وحشت نکنید. بعید است یک پسته شما را بیمار کند و یک پسته بی‌کیفیت به معنای از بین رفتن کل پسته‌ها نیست.

شرایط نگهداری طولانی مدت پسته

آیا می توانید پس از خرید پسته آن را فریز کنید؟ بله! می‌توانید پسته را منجمد کنید. اگر می‌خواهید مقداری پسته تازه برای مصرف آینده ذخیره کنید، بهترین روش نگهداری پسته در ظروف هوابند است؛ تا تازگی آن برای بیشترین زمان ممکن حفظ شود. فریزکردن پسته هیچ روش خاصی ندارد و به راحتی می‌توان آن‌ها را هم به‌صورت کامل و هم مغز شده در فریزر نگهداری کرد.

تنها چیزی که باید مراقب آن باشید اطمینان از هوابند بودن ظرف است تا از آن‌ها در برابر رطوبت فریزر و بو و طعم‌های اطراف محافظت شود.

پس اگر از شما سوال شد که پسته تازه را چگونه نگهداری کنیم؟ پاسخ ساده است. اگر پسته را با پوست گوشتی آن خریداری کرده‌اید، حتما پیش از قرار دادن در فریزر پوست گوشتی آن‌را بکنید. سپس در ظروف هوابند، ترجیحاً شیشه‌ای، آن‌ها را در فریزر قرار دهید.

این مقاله ترجمه‌ای از سایت FOODSGUY می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
پشتیبانی آنلاین فروش
پشتیبانی آنلاین فروش
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • SKU
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • Add to cart
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه