ارزش غذایی تخمه آفتابگردان

خواص تخمه آفتابگردان برای سلامتی

ارزش غذایی تخمه آفتابگردان منحصربه‌فرد می‌باشد. این دانه غنی از انواع مختلف مواد مغذی ضروری برای بدن است. مواد مغذی که گاهی تأمین آن‌ها از منابع دیگر سخت است. درواقع تخمه آفتابگردان جزو فهرست ۱۰ غذای برتر غنی از ویتامین E، مس، ویتامین‌های B مانند تیامین، فسفر، سلنیوم و مواد مغذی دیگر به‌حساب می‌آید.

تخمه آفتابگردان تقریباً مانند همه انواع آجیل‌ها و دانه‌ها منبع سالم اسید‌های چرب ضروری برای بدن است (اسیدهایی به شکل اسید لینولئیک). بعلاوه تخمه آفتابگردان منبعی عالی از فیبر، اسید‌های آمینه (به‌ویژه تریپ توفان) که بلوک‌های سازنده پروتئین را تشکیل می‌دهند، ویتامین‌های B، فیتوسترول‌ها و دیگر مواد می‌باشد.

اگرچه باور عمومی، ما را به سمتی هدایت می‌کند که تصور می‌کنیم مصرف چربی می‌تواند منجر به افزایش ناخواسته وزن شود؛ خلاف این موضوع صحیح است. درواقع مصرف چربی‌های خوب منجر به یک سیستم قلبی عروقی سالم، وزن پایدار و کاهش سطح التهاب در سراسر بدن می‌شود.

چربی‌های خوب مانند چربی‌هایی که در تخمه آفتابگردان یافت می‌شوند، واحدهای سازنده غشای سلولی هستند، اجازه متعادل کردن هورمون‌ها را به بدن می‌دهند، به کاهش جذب غذا در طول زمان مصرف وعده غذایی کمک می‌کنند و منجر به این می‌شود که مدت طولانی‌تری را بدون احساس گرسنگی بگذرانیم؛ و همچنین به‌عنوان حامل‌هایی برای ویتامین‌های محلول در چربی (A، D، E و K) عمل می‌کند.

با اضافه کردن چربی‌های سالم به رژیم غذایی خود، مانند نوع غیراشباع چند حلقه‌ای آن‌ که در تخمه آفتابگردان یافت می‌شود، و جایگزین کردن چربی‌های ترانس و چربی‌های بی کیفیت اکسیدشده، می‌توانید سلامت خود را ارتقاء دهید.

تاریخچه تخمه آفتابگردان

تخمه آفتابگردان از گل‌های آفتابگردان بدست می‌آید! این گل‌های زرد، دانه‌های خوراکی کوچکی را تولید می‌کنند که خاکستری یا سبز رنگ هستند و به طور طبیعی در پوسته‌های سبز تیره، خاکستری یا سیاه با نام ‌هاسک یافت می‌شوند.

طبق گفته انجمن ملی گل آفتابگردان، گل‌های آفتابگردان بومی ‌آمریکای شمالی هستند. شواهدی وجود دارد که گل‌های آفتابگردان توسط آمریکایی‌های بومی در ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد کشت می‌شدند. با این حال این گیاه برای اولین بار توسط مهاجران به اروپا منتقل شده و سپس راه خود را تا روسیه باز کرده است. در روسیه برای اولین بار به عنوان یک محصول، تجاری سازی شده و برای روغن‌گیری پرورش داده شد. هنوز به اواخر دهه ۱۸۰۰ نرسیده بودیم که دوباره به آمریکای شمالی بازگشت. در آمریکا گل‌های آفتابگردان به خاطر روغن، دانه و همچنین به عنوان یک تزیین زیبا برای باغچه‌ها پرورش داده می‌شوند.

تخمه‌های آفتابگردان منبع عالی بسیاری از مواد مغذی حیاتی مانند ویتامین E هستند. این ویتامین با نام گاما توکوفرول نیز شناخته می‌شود. ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است که در بسیاری از آجیل‌ها و دانه‌ها یافت می‌شود؛ اما تخمه آفتابگردان یکی از بهترین منابع طبیعی این آنتی اکسیدان است. این ویتامین برای مبارزه با آسیب‌های رادیکال‌های آزاد در بدن بسیار مفید است.

تخمه‌های آفتابگردان به دلیل توانایی خود در کاهش کلسترول LDL (کلسترول بد) و جلوگیری از فشار خون بالا رابطه زیادی با ارتقاء سلامت قلبی عروقی دارند. علاوه‌بر این‌ها این دانه‌ها با بسیاری از اثرات مثبت دیگر مانند پیشگیری از سرطان، سردرد و گرفتگی عضلانی کمتر، سم زدایی بالا، پوست سالم و موارد دیگر در ارتباط هستند.

تخمه آفتابگردان

ارزش غذایی تخمه آفتابگردان

مصرف یک‌چهارم فنجان تخمه آفتابگردان مقادیر موردنیاز روزانه که در زیر می‌آید را برای بدن تأمین می‌کند. یک‌چهارم فنجان تخمه آفتابگردان حاوی ۱۹۰ کالری، ۱۶ گرم چربی، ۶ گرم پروتئین و ۴ گرم فیبر می‌باشد.

 • ۸۲ درصد ویتامین E مورد نیاز بدن
 • ۷۰ درصد مس مورد نیاز بدن
 • ۴۳ درصد ویتامین B1 (تیامین) مورد نیاز بدن
 • ۳۴ درصد منگنز مورد نیاز بدن
 • ۳۴ درصد سلنیوم مورد نیاز بدن
 • ۳۳ درصد فسفر مورد نیاز بدن
 • ۲۸ درصد منیزیم مورد نیاز بدن
 • ۲۸ درصد ویتامین B6 مورد نیاز بدن
 • ۲۰ درصد فولات مورد نیاز بدن
 • ۱۸ درصد ویتامین B3 مورد نیاز بدن

خواص بی‌نظیر تخمه آفتاب گردان

 • تخمه آفتابگردان و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی

میزان بالای آنتی‌اکسیدان ویتامین E (یک چهارم فنجان تخمه آفتابگردان ۸۰ درصد ویتامین E موردنیاز بدن را تامین می‌کند) به کاهش التهاب‌های خطرناک در بدن، که به بیماری‌های مختلف منجر می‌شود، کمک می‌کند. ویتامین E که به‌عنوان گاما توکوفرول نیز شناخته می‌شود، آنتی‌اکسیدانی قوی است که در آجیل‌ها و دانه‌ها ازجمله تخمه آفتابگردان یافت می‌شود.

اکنون محققان دریافته‌اند که میزان بالای التهاب در بدن با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، سرطان، دیابت و حتی اختلالات تحلیل برنده اعصاب مانند آلزایمر و پارکینسون در ارتباط است.

مشخص‌شده که مصرف مکرر تخمه آفتابگردان به تعدیل سطح کلسترول، کاهش فشارخون و محافظت در برابر بیماری‌های قلبی کمک می‌کند و همه این‌ها زمانی ممکن می‌شوند که سطح التهاب بدن تحت کنترل قرار گیرد.

تخمه آفتابگردان از آنتی‌اکسیدان‌ها و ترکیبات ضدالتهابی غنی برخوردار است و استرس اکسیداتیو و رادیکال‌های آزاد مضر را در بدن کاهش می‌دهد. بر اساس مطالعات اخیر، منتشرشده در مجله Agricultural and Food Chemistry، مقدار فیتوسترول مفید موجود در آجیل‌ها و دانه‌ها در تخمه آفتابگردان بیشتر از تمام انواع دیگر آجیل‌ها می‌باشد. فیتوسترول‌ها مسئول کنترل سطح کلسترول ناسالم، که یکی از بهترین راه‌های حفاظت در برابر بیماری‌های قلبی عروقی است، هستند.

ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی بوده و بنابراین باید با چربی مصرف شود تا بتواند به بهترین شکل جذب بدن گردد. این موضوع خواص بیشتری را برای تخمه آفتابگردان به ارمغان می‌آورد؛ زیرا تخمه آفتابگردان اسیدهای چرب ضروری را به همراه ویتامین E فراهم می‌کند.

آنتی‌اکسیدان‌های ویتامین E در ذرات کلسترول موجود بوده و به جلوگیری از خطر اکسید شدن کلسترول توسط رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند.

قبل از اینکه تصلب شرایین رخ دهد، کلسترول ابتدا باید اکسید شود. این پدیده باعث مسدود شدن شریان‌ها شده و درنهایت می‌تواند منجر به ایست قلبی شود.

 • تخمه آفتابگردان و کمک به جلوگیری از سرطان

مطالعات نشان می‌دهند که تخمه آفتابگردان به‌طور ویژه‌ای به دلیل محتوای بالای مواد مغذی برای پیشگیری از سرطان مفید است. آنتی‌اکسیدان‌ها، مواد معدنی و سایر ویتامین‌های موجود در تخمه آفتابگردان به کاهش استرس اکسیداتیو (که در صورت عدم کنترل به رشد سرطان کمک منجر می‌شود) در بدن کمک می‌کند.

مطالعات نشان می‌دهند که مواد مغذی موجود در تخمه آفتابگردان دارای ترکیبات شیمیایی پیشگیرانه‌ای هستند که فازهای اولیه پیشرفت سرطان را متوقف کرده و به جلوگیری از رشد تومور کمک می‌نمایند. آنتی‌اکسیدان‌هایی که در تخمه آفتابگردان یافت می‌شوند برای ترمیم DNA مورداستفاده قرارگرفته و در جهت کاهش سرعت رشد سلول‌های سرطانی جهش‌یافته عمل می‌کنند. این ویژگی، تخمه آفتابگردان را به خوراکی ایده آلی برای پیشگیری از سرطان و همچنین کاهش شانس وقوع مجدد آن تبدیل می‌نماید.

در پژوهش‌ها اثبات‌شده که گاما توکوفرول (ویتامین E) در کمک به پیشگیری از سرطان مؤثر است. مطالعات نشان داده‌اند که ویتامین E مردان را از سرطان پروستات محافظت می‌کند. پژوهشی جدید توسط دانشگاه زن تگزاس (Texas Woman’s University) نشان می‌دهد که ویتامین E می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه کمک کند.

همچنین تخمه آفتابگردان حاوی سلنیوم است. سلنیوم آنتی‌اکسیدانی است که برای جلوگیری از سرطان سینه مهم به‌حساب می‌آید. در مطالعاتی نشان داده‌شده که سلنیوم به ترمیم DNA و سم‌زدایی بدن از سلول‌های مخرب و آسیب‌دیده کمک می‌کند. سلنیوم در توقف تکثیر سلول‌های سرطانی و توقف رشد تومور از طریق آپوپتوز (خود تخریبی سلول‌های آسیب‌دیده توسط خود بدن ازجمله سلول‌هایی که در تومورهای سرطانی یافت می‌شوند)، به بدن کمک می‌کند.

 • تخمه آفتابگردان و بهبود عملکرد تیروئید

متأسفانه در حال حاضر کتابخانه پزشکی ملی ایالات‌متحده (United States National Library of Medicine) و مؤسسات ملی سلامت تخمین می‌زنند که حدود ۲۷ میلیون آمریکایی از ناراحتی تیروئید رنج می‌برند؛ و این در حالی است که زنان و افراد مسن مستعدتر نیز هستند. یکی از علل عمده اختلالات تیروئید ازجمله کم‌کاری و پرکاری تیروئید، کمبود سلنیوم معدنی است (برای اطلاعات بیشتر درباره سلنیوم اینجا کلیک کنید) که خوشبختانه تخمه آفتابگردان منبع عالی آن است.

اگر بخواهیم فقط چند عملکرد غده تیروئید را نام ببریم باید بگوییم که این غده مسئول تنظیم دمای بدن، ضربان قلب، تولید پروتئین و کنترل نرخ سوخت‌وساز بدن است. اختلال این غده می‌تواند خود را با علائم زیادی (افزایش وزن، خستگی، درجه حرارت غیرطبیعی بدن و غیره) نشان دهد. بنابراین تشخیص درست آن بدون آزمایش خون یا ادرار می‌تواند مشکل باشد.

یکی از راه‌های کنترل طبیعی اختلالات تیروئید، بدون استفاده از داروهای پزشکی، این است که در میان سایر تغییرات مفیدی که می‌توانید ایجاد کنید، سلنیوم و ید بیشتری در رژیم غذایی خود بگنجانید.

 • تخمه آفتابگردان و مبارزه با پوکی استخوان و گرفتگی عضلات

استخوان سالم

تخمه آفتابگردان مقدار زیادی از ماده معدنی کمیاب منیزیم را برای بدن تأمین می‌کند. اکثر آمریکایی‌ها به دلیل استفاده از رژیم غذایی غیرمغذی و غذاهای غیر تازه منیزیم کافی در بدن خود ندارند. منیزیم نقش‌های مهم زیادی در بدن ایفا می‌کند. این ماده معدنی به تعادل نسبت کلسیم به پتاسیم درون سلول‌ها کمک می‌نماید، برای سلامت قلب و عروق ضروری است و به‌سلامت فشارخون کمک می‌نماید.

این ماده معدنی تا حدی مسئول سلامت ساختار اسکلتی بدن است.  منیزیم به پیشگیری از بیماری‌های مرتبط با کاهش تراکم مواد معدنی استخوان مانند پوکی استخوان کمک می‌کند. علاوه بر این به رفع لخته شدن خون و همچنین کلسیفیکاسیون (تجمع کلسیم) استخوان کمک می‌نماید. همچنین به کاهش سردردهای میگرنی مزمن، یبوست، خستگی مزمن و حتی علائم مرتبط با اختلالات خلقی مثل افسردگی و اضطراب کمک می‌کند.

تخمه آفتابگردان منبعی غنی از ویتامین‌های B ازجمله ویتامین B5 (که به‌عنوان اسید پانتوتنیک نیز شناخته می‌شود) می‌باشد. ویتامین B5 مانند سایر انواع ویتامین‌های B نقش مهمی در سوخت‌وساز بدن ایفا می‌کند؛ زیرا به‌عنوان یک آنزیم کمکی درگیر تولید انرژی در بدن می‌شود.

بعلاوه اسید پانتوتنیک نقش مهمی در سنتز چربی، تنظیم هورمون‌ها و حفظ سلامت عملکرد مغز دارد. درحالی‌که کمبود شدید ویتامین B5 خیلی رایج نیست، کمبود‌ متوسط آن شامل نشانه‌هایی مانند خستگی، گرفتگی عضلات و فاشیای پلانتار (التهاب رباط کف پا) می‌باشد. فاشیای پلانتار یک آسیب رایج و دردناک در ناحیه ساق و کف پا بوده و اغلب در ورزشکاران دیده می‌شود.

نظر دهید

پاسخ دهید

سوالی دارید؟ در واتساپ با ما صحبت کنید!
پشتیبانی آنلاین فروش
آجیل و خشکبار هفت مغز
فروشگاه آجیل و خشکبار هفت مغز
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0