ورود و عضویت
0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
×

راهنمای خرید زعفران

هفت مغز
۰۲ خرداد ۱۴۰۰
راهنمای خرید زعفران

چگونه زعفران خوب بخریم؟

راهنمای خرید زعفران: زعفران یکی از انواع گیاهان زنبق سانان است که ما ایرانی ها به مقدار زیاد از آن استفاده می کنیم. زعفران یکی از افزودنی هایی است که ما در غذا های خود از آن استفاده می کنیم و به واسطه آن، غذای خود را بسیار خوش بو تر و خوش طعم تر می کنیم. خواص زعفران نیز یکی دیگر از دلایل استفاده زیاد ایرانیان از این گیاه مفید و بی نظیر است.

اما یکی از چالش هایی که تقریبا تمامی خانواده های ایرانی درگیر آن هستند و برای آن اهمیت زیادی قائلند، این است که چطور زعفران مناسب برای خود تهیه کنند. برای بسیاری از افراد مهم است که مصرف زعفرانی که دارند اصل و خوب باشد و بتوانند با هزینه مناسب تر، بهترین خرید زعفران را داشته باشند. اما آیا برای اینکه زعفران بهتر بخریم، راهی هست؟

در این مقاله در وب سایت هفت مغز، تلاش داریم تا راهنمای خرید زعفران اصل و با کیفیت را به شما بدهیم تا بتوانید بهترین زعفران را برای خانه و خانواده خود خریداری فرمایید.

بخش های مختلف گیاه زعفران

برای اینکه خرید خوبی داشته باشید و بتوانید بهترین زعفران را برای خود بگیرید بهتر است که انواع زعفران هایی که ممکن است بخرید را بشناسید. گیاه زعفران انواع خاصی ندارد اما به پنج نوع در  دسته بندی های مختلف قرار می گیرد که بهتر است آنها را بشناسید. این انواع دسته بندی های به این شکل است که گیاه زعفران را به حالت های خاصی جدا می کنند و این باعث می شود که با یکدیگر تفاوت داشته باشند. این انواع عبارتند از:

 1. سرگل
 2. نگین سوپر (نگین صادراتی)
 3. نگین
 4. پوشال
 5. دسته (دختر پیچ)
انواع زعفران
انواع زعفران

همانطور که می توانید در تصویر نیز مشاهده کنید، این پنج نوع از نظر اندازه ای که از گیاه جدا می شوند، دسته بندی می شوند. هر چه طول دانه های زعفرانی که خریداری می کنید، کوتاه تر باشد، زعفران مرغوب تر و قیمت آن بیشتر خواهد بود.

راهنمای خرید زعفران؛ چگونه زعفران اصل بخریم؟

خرید خوب زعفران این است که بتوانید تشخیص دهید که زعفران اصل است و یک زعفران اصل برای خود خریداری فرمایید. زعفران گیاهی نیست که انواع خاصی داشته باشد و به صورتی می توان گفت که تک است. فقط کیفیت آن کم و زیاد می شود که بستگی به نحوه کاشت زعفران و مراقبت از آن دارد. یک خرید خوب برای زعفران به این معنی است که شما بتوانید زعفران اصل را از تقلبی تشخیص دهید و بتوانید خرید زعفران اصل را انجام دهید. از این رو در ادامه قصد داریم تا به نکات مهم در خرید زعفران اشاره کنیم تا آنها را بهتر بشناسید.

نوع زعفران

گفتیم که گیاه زعفران انواع خاصی ندارد اما همانطور که گفته شد، برداشت آن به صورت های مختلف و در اندازه های مختلفی انجام می گیرد که در بالا با این اندازه های مختلف آشنا شدیم. به این موضوع نیز اشاره کردیم که هر چقدر که اندازه دانه های زعفران کوتاه تر باشد، مرغوب تر خواهد بود. دانستن این موضوع نمی تواند در تشخیص زعفران اصل و تقلبی به شما کمک کند اما باید این نکته را بدانید که هر چه زعفران مرغوب تر باشد، ویژگی های آن بیشتر به چشم می آیند. در ادامه بیشتر با این ویژگی ها آشنا می شویم.

ویژگی های زعفران اصل
ویژگی های زعفران اصل

بوی قوی زعفران

زعفران بوی بسیار خوش و دوست داشتنی دارد و تقریبا می توان آن را به عنوان یکی از دلایل محبوبیت زیاد آن دانست. بوی زعفران بسیار خوب است و هر چه زعفران شما مرغوب تر باشد و از اصالت و کیفیت بالاتری برخوردار باشد، بوی قوی تری نیز خواهد داشت. یکی از روش های شما برای اینکه بتوانید زعفران اصل را از فیک تشخیص بدهید، این است که آن را بو کنید.

بوی زعفران بسیار قوی و تند است و باید در این بخش باید به نوع زعفران که گفته شد دقت کنید. برای مثال اگر دارید یک زعفران سوپر نگین را بررسی می کنید، باید بدانید که تا چه حد انتظار بوی قوی را داشته باشید تا بتوانید تشخیص بهتری داشته باشید و مواظب باشید که دو نوع زعفران را با یکدیگر مقایسه نکنید.

طعم زعفران

یکی دیگر از فاکتور هایی که هم محبوبیت زعفران را بالاتر می برد و هم در تشخیص با کیفیت یا بی کیفیت بودن آن تاثیر گذار است، طعم آن است. برای اینکه از طریق طعم، اصل بودن زعفران را بررسی کنید، باید ذره ای از آن را به دست خود بمالید و آن را با زبان تست کنید. اگر اندکی شیرینی در دهان خود حس کردید، باید به تقلبی بودن زعفران شک کنید. زعفران اصل به خودی خود، مزه خاصی ندارد و حتی رد تلخی نیز در دهان شما به جای می گذارد.

رایحه زعفران له شده

در بخش های قبل راجع به بوی زعفران گفته شد و درباره رد تلخ طعم زعفران اصل نیز صحبت شد. اما یکی دیگر از روش هایی که برای تشخیص دادن این موضوع دارید، این است که اندکی زعفران را در بین دو انگشت خود له کنید و سپس آن را بو کنید. این بو باید برعکس طعم آن یک بوی شیرین و مانند عسل باشد. اگر این کار را کردید و بوی شیرینی به مشامتان رسید، نشان دهنده اصل بودن زعفران است.

رنگ دهی زعفران

اگر دوست دارید که با یک آزمایش کامل متوجه اصل بودن زعفران شوید، می تواند چند دانه زعفران را در مقدار کمی آب بریزید و به رنگ دهی آن دقت کنید. در این آزمایش شما از دو راه می توانید متوجه کیفیت و اصل بودن زعفران شوید.

نکته اول درباره رنگ دهی زعفران این است که رنگ دهی زعفران اصل، زمان نسبتا زیادی طول می کشد تا رنگ بدهد اما رنگ های مصنوعی به راحتی رنگ خود را از دست می دهند و سرعت رنگ دهی بالاتری دارند. بنابراین اگر زعفران به سرعت رنگ داد باید به فیک بودن آن شک داشته باشید. اما به این شکل نیست که هر چه رنگ دهی زعفران دیر تر باشد، کیفیت آن بالاتر خواهد بود. باید حد مناسب خود را داشته باشد. این مدت زمان مناسب معمولا از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه است.

رنگ دهی زعفران اصل و تقلبی
رنگ دهی زعفران اصل و تقلبی

نکته دیگری که باید به آن دقت داشته باشید این است که زعفران معمولا در طول ۱۵ دقیقه ای که طول می کشد تا رنگ بدهد، به یک رنگ طلایی و زیبا میرسد که بسیار زیبا است. اما رنگ های مصنوعی که با آن زعفران ها را طوری دست می کنند که شما بخرید و متوجه نشوید، در کنار اینکه زود رنگ می دهند، رنگ قرمز رنگی نیز دارند و خیلی پر رنگ می شوند. شما از رنگ آن نیز متوجه شوید، اما باید مواظب باشید که زعفران اصل نیز در آخر به رنگ قرمز در می آید.

درخشنده یا کدر

یکی از آخرین راه های شما نیز که میتواند در تشخیص اصل یا تقلبی بودن زعفران به شما کمک کند ظاهر آن است. شما باید در نور به آن نگاه کنید و ببینید که زعفرانی که در دست شماست، درخشنده است یا کدر؟ هر چه زعفران در دست شما درخشنده تر باشد، کیفیت بالاتری دارد، احتمال اصل بودن آن بیشتر است و مرغوب تر می باشد.

بهترین زمان خرید زعفران

یکی از روش هایی که به واسطه آن می توانید بهترین خرید زعفران را داشته باشید این است که در بهترین زمان، خرید زعفران را انجام دهید. زمان برداشت زعفران در آبان ماه و چند هفته ابتدایی آن است که گل های بنفش رنگ زعفران بیرون آمده اند، می باشد. در آن زمان بهترین موقع خرید زعفران است که شما میتوانید انواع مختلف زعفران و زعفران های اصل و با کیفیت را از اشخاص مختلف خریداری کنید و از آنها استفاده کنید و لذت ببرید.

خرید زعفران اعلی
خرید زعفران اعلی

خرید زعفران در هفت مغز

اگر دوست دارید که برای منزل خود و مصارف شخصی زعفران تهیه کنید و دوست دارید این کار را به صورت اینترنتی و با هزینه مناسب انجام دهید، می توانید خرید خود را در هفت مغز؛ وب سایت فروش انواع آجیل و خشکبار، انجام دهید و بهترین و اعلی ترین زعفران را با کیفیت بالا و هزینه های مناسب خریداری کنید و از این روش دردسر های خرید زعفران خوب را پشت سر بگذارید.

یک پاسخ به “راهنمای خرید زعفران”

 1. مهدی گفت:

  خیلی مفید بود مرسی از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
پشتیبانی آنلاین فروش
پشتیبانی آنلاین فروش
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • SKU
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • Add to cart
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه