ورود و عضویت
0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
×

نحوه تکثیر پیاز زعفران چگونه است؟

هفت مغز
۰۶ خرداد ۱۴۰۰
نحوه تکثیر پیاز زعفران چگونه است؟

نحوه تکثیر پیاز زعفران چگونه است؟ زعفران یکی از گیاهانی است که به عنوان چاشنی در بسیاری از غذا های ما ایرانی ها استفاده می شود و از آن در کار های دیگری نیز استفاده می شود تا بتوان از خواص متعدد آن نهایت استفاده را برد. این چاشنی یکی از محبوب ترین افزودنی ها در میان غذا های ایرانی است که برای خوش عطر و طعم کردن غذا به آن اضافه می شود.

اما کشت زعفران و آماده کردنش برای مصرف دیگران، از کار هایی است که به خوبی در ایران انجام می شود و در استان های خاصی مانند کرمان یا استان فارس انجام می گیرد و بهترین زعفران در تمام جهان در ایران تولید می شود. شما میتوانید در مقاله «کاشت زعفران» به طور کامل با مراحل کاشت، مراقبت و برداشت زعفران آشنا شوید.

اما یکی از مهم ترین چیز ها در کشت هر گیاهی، پیازچه یا دانه آن است که باید آن را تهیه کنیم و در زمین کشاورزی خود بکاریم. گیاه زعفران نیز نوعی از گیاهان زنبق سانان است که مانند بسیاری از میوه ها و دیگر گیاهان، از خود دانه ای درست نمی کند تا بتوان آن را کاشت و به زعفران رسید. برای کشت زعفران نیاز به پیازچه های آن داریم که در ادامه این مقاله در وب سایت هفت مغز، به طور کامل با آنها و فرایند تکثیر پیاز زعفران آشنا می شویم.

زعفران چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم پیاز زعفران را بشناسیم، باید کمی درباره خود زعفران اطلاعات داشته باشیم بدانیم که زعفران چیست؟ البته گرچه که همه ما با طلای سرخ به خوبی آشنا هستیم. زعفران نوعی از گیاهان زنبقیان است که گل بنفش رنگی دارد و رشته های قرمز رنگ داخل آن، به عنوان خوراکی استفاده می شود و به صورت پودر چاشنی بسیاری از غذا ها و نوشیدنی های مختلف است.

پیشنهاد مطالعه :  خواص زعفران برای اعصاب

زعفران طبعی گرم و خشک دارد و برای افراد سرد مزاج بسیار مناسب است و شما میتواید به لطف این گیاه، بسیاری از بیماری ها را درمان کنید. زعفران به گیاه نشاط و شادی معروف است و شما می توانید با مصرف زعفران، حال و روز خود را نیز بهتر کنید و در طول روز شاد تر باشید.

پیازچه زعفران

از شنیدن واژه پیاز زعفران، خیلی تعجب نکنید. بسیاری از گیاهان هستند که برای زراعت دانه ندارند و باید پیاز آنها را کاشت تا بتوان این محصولات را برداشت کرد. یکی از بدی های این دسته از گیاهان این است که باید پیاز آنها را تکثیر کنید و سپس پیاز های تکثیر شده را دوباره بکارید. البته زعفران از دسته گیاهانی است که پس از کاشتن آن باید تا چند سال از آن مراقبت کنید تا بعد از یک دوره ۴ تا ۱۰ ساله گل می دهد و بعد از آن هر ساله به شما محصول می دهد.

پیاز زعفران
پیاز زعفران

فرایند تکثیر پیاز زعفران

تکثیر پیاز زعفران، یکی از فرایند هایی است که پس از فصل برداشت زعفان آغاز می شود و طی آن پیاز زعفران مادری را تکثیر کرده و آن به چندین پیازچه زعفران دختری تبدیل می شود. به عبارت دیگر، پیاز های مادری که در این فصل گل داده اند از بین میروند و پیازچه های دختری، جای آنها را می گیرند و در واقع به پیاز های دختری تبدیل می شوند.

این کار معمولا در بازه های زمانی بهمن ماه تا حوالی اردیبهشت ماه اتفاق می افتد و نحوه انجام دادن این کار، ارباط مستقیمی با زمان و کیفیت آبیاری زعفران ها در اواخر تابستان دارد. اگر این آبیاری به گیاه زعفران در زمان شهریور و اوایل مهر ماه به صورت مناسب انجام شود، سطح برگ ها افزایش خیلی بیشتری خواهند داشت و تکثیر پیاز به خوبی صورت می گیرد. اما چطور باید این فرایند را انجام داد؟

پیشنهاد مطالعه :  خواص زعفران و فواید دارویی و درمانی آن

نحوه تکثیر پیاز زعفران چگونه است؟

همانطور که گفته شد، مهم ترین نکته در تکثیر پیاز های زعفران، این است که شما، باید به تغذیه آنها بپردازید و برای این موضوع اهمیت و برنامه خاصی داشته باشید که بتوانید پروسه تکثیر را با موفقیت پشت سر بگذارید، زیرا محصول سال بعد شما به این کار بستگی دارد. تغذیه پیاز زعفران نیز پس از پایان گلدهی و برداشت محصول انجام می شود و با زمان تکثیر همزمان است و به دو مرحله اصلی تقسیم می شود.

۱: کوددهی و آبیاری زاچ آب

زاچ آب نام یک مرحله از آبیاری و کوددهی مزرعه زعفران است که در آن شما اقدام به تغذیه پیاز زعفران از طریق ریشه آن می کنید. این مرحله تقریبا همزمان با تکثیر پیاز انجام می شود و تاثیر بسیار زیادی در تکثیر دارد. اگر کار کوددهی و آبیاری زاچ آب به صورت خوبی انجام بگیرد، می تواند تکثیر پیاز زعفران را چند برابر از حالت عادی کند.

۲: آبیاری و محلول پاشی ها

محلول پاشی زعفران نیز یعنی تغذیه گیاه زعفران از طریق برگ ها و رساندن مواد غذایی محلول از طریق برگ ها به پیاز زعفران. این مرحله در زمان بهمن تا اردیبهشت، و در زمان از بین رفتن و غیر فعال شدن ریشه های پیاز مادر زعفران در این مدت و در طول ۴ یا ۵ مرحله انجام می گیرد. این مرحله اهمیت بسیار زیادی در تکثیر پیاز زعفران دارد شما باید برای این مرحله، دقت بیشتری به خرج بدهید.

فرایند تکثیر پیاز زعفران
فرایند تکثیر پیاز زعفران

در این بخش توضیح داده شد که برای تکثیر پیاز زعفران، باید چه کار هایی انجام دهید. این عمل از مهم ترین کار هایی است که باید انجام دهید تا سال بعد نیز بتوانید محصول زعفران خود را برداشت کنید. اما یک سوال مهم وجود دارد که در ادامه به آن رسیدگی می کنیم.

پیشنهاد مطالعه :  زعفران چند سال ماندگاری دارد

پیاز بیشتر یا پیاز درشت تر

پیاز مادری که در فرایند تکثیر قرار میگیرد، به دو شکل تکثیر می شود. پیاز های نادر یا به پیاز های زیاد و  ریز را تبدیل می شود و یا به صورت تعداد کمتری از پیاز های درشت تر در می آیند. اما کدام یک از این دو حالت بهتر است؟

همانطور که حدس می زنید، هر چه پیاز های دختر شما درشت تر باشند، امکان رشد آنها و محصول دادنشان خیلی بیشتر است و برای شما این موضوع می تواند بهتر باشد. هر چه پیاز های شما کوچک تر باشند، ممکن است که گیاهی از آنها رشد نکند و شما در سال بعد محصول کمتری داشته باشید. لازم به ذکر است که باید این نکته را بدانید که حداقل وزن پیاز برای گلدهی ۸ گرم است.

پس برای کوددهی و آبیاری و انجام دادن پروسه های مختلف تکثیر پیاز زعفران، باید به طوری کار خود را انجام دهید که پیاز های دختری که تکثیر می شوند تعداد کمتر ولی در اندازه های بزرگتری باشند تا بتوانید به محصول سال بعد خود نیز امید داشته باشید. شما می توانید با استاندارد های کوددهی آشنا شوید تا بتوانید این احتمال را برای خود بالاتر ببرید.

در این مقاله در هفت مغز؛ فروشگاه اینترنتی آجیل و خشکبار، تلاش داشتیم تا شما را با فرایند تکثیر پیاز زعفران و اینکه نحوه تکثیر پیاز زعفران چگونه است آشنا کنیم و با نکته مهم درباره پیاز های دختر آشنا شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
پشتیبانی آنلاین فروش
پشتیبانی آنلاین فروش
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • SKU
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • Add to cart
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه