ورود و عضویت
0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
×

برداشت زعفران چه موقع و چگونه است؟

هفت مغز
۱۹ مرداد ۱۴۰۰
برداشت زعفران چه موقع و چگونه است

برداشت زعفران چه موقع و چگونه است : به طور کلی مرحله برداشت زعفران شامل چیدن گل ها و جدا کردن کلاله گل زعفران است. در واقع این مرحله جز حساس ترین و مهم ترین مراحل از کاشت و برداشت این طلای سرخ است. به طور متوسط عمر گل ها ۳ تا ۴ روز می باشد و اگر به موقع و در زمان مناسب چیده نشود، پژمرده خواهد شد. اگر گل ها در مدت زمان طولانی در معرض آفتاب، هوای گرم و باد قرار گیرند، کیفیت رنگ و عطر آن ها کمتر می شود و از مرغوب بودن آن ها کاشته می شود. در واقع در جواب سوال برداشت زعفران چه موقع است، در صبح زود قبل از باز شدن گل ها وقتی به صورت غنچه می باشد. در ادامه از این مطلب سایت هفت مغز شما را با فصل برداشت زعفران چه زمانی و چگونه است، آشنا می کنیم.

مراحل برداشت زعفران چگونه است؟

در میان مرحله کاشت تا برداشت زعفران، می توان گفت برداشت آن جز پرزحمت ترین و دشوارترین مرحله در زراعت است. در کل زعفران گیاهی است که در مناطق خشک و نیمه گرمسیر رشد می کند؛ اما در مناطقی که آب و هوای معتدل و تابستان های خشک و زمستان های ملایم دارد، رشد مطلوب تری دارد. در ادامه شما را با صفر تا صد برداشت این ماده غذای سلطنتی آشنا می کنیم.

روش و موقع چیدن زعفران (فصل برداشت زعفران چه زمانی است)

زمان گلدهی زعفران حدودا ۱۵ تا ۲۵ روز می باشد و مقدار گل ها از روز هفتم تا دهم افزایش پیدا می کند. موقع برداشت با توجه به شرایط اقلیمی و زمان اولین آبیاری متفاوت است و در صبح زود و قبل از طلوع آفتاب و در بعضی از مواقع عصرها بهترین زمان برای جمع آوری گل هاست. برای جلوگیری از خراب شدن گل ها بهتر است از سبد حصیری و منفذدار و یا کیسه های نخی استفاده کنید. گل ها باید بعد از چیدن از کلاله جدا گردد؛ زیرا در اثر گذشت زمان گرده های زرد رنگ پرچم بر روی کلاله ها قرار می گیرد و در ضمن جداسازی کلاله ها به سختی و با فشار انجام شده و در نتیجه موجب آسیب دیدن کلاله ها و کاهش ارزش زعفران می شود.

زمان برداشت زعفران

مرحله جداسازی کلاله

همانطور که گفته شد بعد از انتقال گل ها، باید در کمترین زمان ممکن اقدام به جداسازی کلاله ها کرد تا فاسد نشوند. محل جداسازی باید بهداشتی و تمیز بوده و افرادی که این کار را انجام می دهند باید مسائل بهداشتی را رعایت کنند. در کل بخش جداسازی شامل بخش های زیر است:

زعفران دسته

بعد از شکافتن گل، کلاله سه شاخه از سایر اجزا گل جدا شده و به صورت منظم روی هم قرار می گیرد و به همین صورت نیز خشک شود. زعفران به دست آمده از این روش را زعفران دسته می گویند.

زعفران سرگل

بعد از شکافتن گل و جداسازی کلاله و خامه، کلاله از محل اتصال به خامه قطع شده و هر یک به صورت جداگانه جمع آوری و خشک می شود. به کلاله های خشک شده، زعفران سرگل می گویند.

زعفران پوشالی

کلاله سه شاخه را به همراه قسمتی از خامه از بقیه اندام های گل جدا می کنند و بعد از قرار گرفتن به طور منظم در ظرف خشک می کنند.

لازم به ذکر است که در بین این سه روش هیچ ارجحیتی وجود ندارد ولی قدرت رنگ دهی و کیفیت زعفران دسته به مراتب پایین تر از انواع دیگر است و از نظر خشک شدن، خامه چون رطوبت بیشتری دارد با تاخیر خشک می شود.

خشک کردن زعفران

روش خشک کردن زعفران تاثیر زیادی بر کیفیت و ارزش محصول نهایی دارد. به طور کلی خشک کردن آن در سایه، اتاق گرم و خشک برای حدود ۸ تا ۱۲ روز می باشد. در ادامه شما را با روش های آن اشنا کرده ایم.

روش سنتی ایرانی

در این روش امکان رشد و تکثیر میکروارگانیزم ها، کاهش رنگدهی در اثر فعالیت آنزیم ها و افزایش آلودگی به دلیل طولانی بودن زمان خشک کردن وجود دارد.

روش اسپانیایی

زعفران را بر روی الکی با شبکه توری ابریشمی و تحت دمای حدود ۵۰ تا ۶۰ درجه سانتی گراد برای مدت زمان ۳۰ تا ۶۰ دقیقه حرارت غیرمستقیم قرار می دهند. در این روش احتمال آلودگی قارچی محدود می شود و رنگ بیشتری دارد.

روش صنعتی

این روش با سیستم های خشک کننده مانند خشک کننده های با انتقال هوا و نقاله ای و تحت خال انجام می شود.

فصل برداشت زعفران

بسته بندی و نگهداری از زعفران ها

آخرین مرحله برداشت زعفران، بسته بنید و اماده سازی برای رساندن به دست خریداران است. زعفران را در ظروف شیشه ای، پاکت ها، قوطی های پلی اتیلنی و یا پاکت های آلومینیومی لایه دار بسته بندی شود. این ماده را بعد از بسته بندی برای جلوگیری از فشرده شدن داخل کارتن می گذارند و در زمان ترابری در جعبه های چوبی یا فلزی گذاشته شود. در ضمن میزان درجه حرارت نگهداری زعفران نباید از ۲۰ درجه سانتی گراد بیشتر باشد و باید دور از نور نگهداری شود.

زمان برداشت زعفران گلخانه ای چه زمانی است؟

بعد از رشد تمامی پیازچه ها باید دمای محیط را به ۱۷ درجه سانتی گراد رساند. این دما بهترین دما برای گلدهی زعفران است. بعد از دیدن اولین گل زعفران باید شروع به برداشت گل ها کرد. این کار از زمان ظاهر شدن اولین گل به مدت ۱۰ تا ۱۵ روز ادامه دارد تا تمامی پیازچه همه گل های خود را تولید کند.

در این مطلب شما را با برداشت زعفران چه موقع و چگونه است، اشنا کردیم. در ضمن به شما گفتیم که با توجه به شرایط اقلیمی فصل برداشت زعفران در خراسان و بیرجند با زمان برداشت زعفران در اصفهان و تربت حیدریه متفاوت است. شما برای خرید زعفران اصل و مرغوب با رنگدهی بالا می توانید به سایت آجیل و خشکبار هفت مغز مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
پشتیبانی آنلاین فروش
پشتیبانی آنلاین فروش
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • SKU
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • Add to cart
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه