ورود و عضویت
0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
×

خواص آجیل برای سلامت مو

هفت مغز
۱۸ آذر ۱۳۹۹
خواص آجیل برای سلامت مو

آجیل بخورید تا موهای سالمی داشته باشید

خواص آجیل برای سلامت مو غیر قابل انکار است. بادام، آجیل برزیلی، پسته، گردو و انواع دیگر آجیل‌ها، تاثیر فوق‌العاده‌ای روی موی سر دارند. خوردن آجیل‌های غنی از مواد مغذی به‌عنوان بخشی از رژیم روزانه برای مو و پوست سر بسیار سودمند است. آجیل‌ها مملو از اسیدهای چرب غیراشباع و همچنین مواد متنوع مغذی دیگر برای موی سالم هستند. این دانه‌ها علیرغم اندازه کوچکشان سرشار از مواد مغذی برای بدن می‌باشند. خوردن، ذخیره‌سازی و حمل‌ونقل آجیل آسان است. آجیل‌ها را می‌توان به‌آسانی در کیف‌های دستی یا کوله‌پشتی‌ها جا داد و درطول روز از آن‌ها استفاده کرد.

خوردن آجیل‌ خواص متعددی برای بدن دارد ولی برخی از آن‌ها دارای چربی‌ها و مواد مغذی بیشتری برای پوست سر و موها هستند. در حقیقت بیشتر خواص آجیل برای سلامت مو به محتوای ویتامین E، ال-آرژنین و امگا-۳ آن‌ها برمی‌گردد.

خوردن آجیل و تأثیر آن بر سلامتی پوست؛

مصرف آجیل چگونه به‌سلامتی پوست سر کمک می‌کند؟

چرا خوردن آجیل برای سلامت مو توصیه می‌شود؟ خواص آجیل برای سلامت مو به کدام ماده مغذی آجیل‎ها ارتباط دارد؟ آجیل‌ها شامل میزان بالایی از پروتئین‌های مفید برای مو هستند. به‌علاوه سلنیوم و اسیدهای چرب امگا-۳ که باعث قوی‌تر شدن پوست سر می‌شوند نیز در آن‌ها وجود دارد.

مطابق با نظر دپارتمان کشاورزی آمریکا (U.S. Department of Agriculture) یک‌کاسه پر از آجیل برزیلی، حاوی تقریباً ۱۹.۰۵ گرم پروتئین و ۲۵۴۹.۶ میلی‌گرم سلنیوم است. بااینکه آجیل‌ها ازنظر ارزش غذایی متفاوت هستند؛ اما بیشتر آن‌ها برخی از مواد زیر را در خود دارند که مصرف آن‌ها برای سلامتی موها بسیار مفید است.

ال-آرژینین

یکی از مهمترین خواص آجیل برای سلامت مو محتوای ال-آرژنین آن‌ها است. آجیل‌ها منبعی بسیار عالی برای ال-آرژنین می‌باشند. ال-آرژنین یک آمینواسید است. معمولاً این آمینواسید برای درمان ریزش مو در آقایان و همچنین تقویت رشد موهای سالم مصرف می‌شود.

علاوه بر این، ال-آرژنین به‌سلامت دیواره‌های سرخرگ کمک کرده و شرایین را انعطاف‌پذیرتر می‌کند. این اثر ال-آرژنین سبب کاهش لخته‌هایی که می‌تواند مانع از عبور جریان خون شود می‌شود. رشد مو و پوست سر سالم نیازمند جریان قوی خون در سراسر بدن و در ریشه‌های مو است. آجیل‌هایی که ال-آرژنین بالایی دارند شامل فندق، گردو، بادام‌هندی، بادام و گردوی آمریکایی (پیکان) می‌باشند.

ال-آرژنین در جوانه گندم، جو دوسر، بادام‌زمینی، آرد گندم، تخمه آفتاب‌گردان، گرانولا، نارگیل، کنجد، سویا، تخمه‌کدو و نخود نیز یافت می‌شود.

اسیدهای چرب امگا-۳ گردو، باترنات (Butternuts) و بادام‌هندی

بسیاری از آجیل‌ها سرشار از اسیدهای چرب امگا-۳ هستند. اسیدهای چرب امگا-۳ اسیدهای چرب سالمی هستند که به مو کمک می‌کنند. همچنین اسیدهای چرب امگا-۳ در بسیاری از انواع ماهی‌ها یافت می‌شوند. با این‌حال آجیل‌ها یکی از بهترین منابع گیاهی اسیدهای چرب امگا-۳ به‌حساب می‌آیند.

میزان مصرف روزانه امگا ۳ چقدر است؟ توصیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مصرف روزانه ۳ گرم امگا-۳ است. این مقدار امگا-۳ را می‌توانید به‌راحتی با مصرف آجیل به دست آورد. گردو نسبت به سایر آجیل‌ها از امگا-۳ بیشتری برخوردار است. در یک‌چهارم فنجان گردو، ۲.۵ گرم اسید چرب ضروری موجود می‌باشد.

علاوه بر اسیدهای چرب امگا-۳، گردو شامل اسید الاژیک نیز هست. اسید الاژیک آنتی‌اکسیدانی است که پوست را در برابر اشعه‌های مضر UVA و UVB محافظت می‌کند. مرکز سرطان مموریال اسلوان کترینگ (Memorial Sloan-Kettering Cancer Center) گزارش جالبی در این خصوص دارد. به گزارش این مرکز اسید الاژیک دارای خواص ضدویروسی و آنتی‌بیوتیکی است. بعلاوه به نظر می‌رسد که اسید الاژیک خواص ضد سرطانی هم داشته باشد.

گردوی سفید یا Butternuts نیز مقادیر زیادی اسیدهای چرب امگا-۳ دارد. Butternuts که به گردوی سفید نیز معروف است نوعی گردوی بومی شرق آمریکا و جنوب شرقی کانادا است. یک اونس گردوی سفید شامل ۲.۴۴ گرم اسید چرب امگا-۳ است. یک اونس بادام هندی بوداده شامل ۰.۲۲۱ گرم امگا-۳ می‌باشد.

برای آشنایی با خواص گردو، خواص گردو از سلامت قلب تا بهداشت روان و برای اطلاع از خواص بادام هندی، خواص بادام هندی، کمک به پیشگیری از سرطان و دیابت را مطالعه نمایید.

ویتامین E و خواص آجیل برای سلامتی مو

ویتامین E یکی از مهم‌ترین ویتامین‌هایی است که به‌سلامت مو و ظاهر آن کمک می‌کند. کمبود ویتامین E می‌تواند منجر به شکنندگی موها و ریزش آن‌ها شود.

سطح مناسب ویتامین E در رژیم غذایی روزانه تضمین کننده سلامت مو و پوست سر است. به این معنا که ریشه‌های مو و پوست سر مقادیر کافی این ویتامین را دریافت می‌کنند. هنگامی‌که ریشه‌های مو و پوست سر با ویتامین E تغذیه شوند، موها می‌توانند به حداکثر رشد خود دست یابند.

وجود ویتامین E در بسیاری از آجیل‌ها یکی از دلایل توصیه به خوردن آجیل برای سلامت مو است. برخی از آجیل‌ها مانند بادام و دانه‌های کاج منابع بی‌نظیری از ویتامین E هستند. در هر ۱۰۰ گرم بادام، ۲۶.۲ میلی‌گرم یعنی ۱۷۵ درصد نیاز روزانه، ویتامین E وجود دارد. در ۱۰۰ گرم دانه کاج ۹.۳ میلی‌گرم یعنی ۶۲ درصد نیاز روزانه، ویتامین E یافت می‌شود.

بااینکه تخمه آفتابگردان جزئی از آجیل‌ها محسوب نمی‌شود، منبع غنی ویتامین E است. هر صد گرم تخمه آفتابگردان حاوی ۳۶.۶ میلی‌گرم یعنی ۲۲۲ درصد نیاز روزانه ویتامین E است. برای آشنایی با خواص بی‌مانند تخمه آفتابگردان، ارزش غذایی تخمه آفتابگردان را بخوانید.

مصرف آجیل برای مو؛ آجیل بخورید تا موهای سالمی داشته باشید

خوردن آجیل برای سلامت مو به همه توصیه می‌شود. آجیل یک گزینه بی‌نظیر برای سلامت مو است. آجیل‎ها حاوی مقادیر زیادی چربی هستند. البته چربی آجیل‌ها از نوع چربی سالم است که البته مانند دیگر چربی‌ها کالری بالایی دارد.

آجیل جایگزینی عالی برای اسیدهای چرب غیراشباع ناسالم است. البته باید مراقب باشید که بیش‌ازحد آجیل مصرف نکنید. آجیل باید همیشه در حد تعادل و به‌عنوان جایگزینی برای گوشت، تخم‌مرغ و فرآورده‌های لبنی مصرف شود.

به‌جای خوردن اسیدهای اشباع ناسالم، سعی کنید یک‌مشت آجیل بخورید. مطابق نظر سازمان غذا و داروی آمریکا خوردن روزانه یک‌مشت (حدود ۴۰ گرم) آحیل برای سلامتی کلی بدن خوب خواهد بود. آجیل‌هایی مانند بادام، فندق، بادام‌زمینی، دانه کاج، پسته و گردو. این رژیم برای سلامت مو نیز عالی به‌حساب می‌آید.

چه آجیلی بخوریم

بیشتر آجیل‌ها به نظر سالم هستند؛ اگرچه برخی از آن‌ها خواص بیشتری دارند. بااین‌حال گردو به‌عنوان یکی از بهترین و سالم‌ترین انواع آجیل‌ها برای پوست سر و مو شناخته‌شده‌تر است.

بادام، ماکادامیا (فندق استرالیایی)، فندق و پیکان از دیگر آجیل‌هایی به شمار می‌روند که برای سلامت مو مفید هستند. به نظر می‌رسد بادام‌زمینی که بیشتر جزو حبوبات طبقه‌بندی می‌شود تا آجیل برای سلامت مو نسبتاً مفید است. البته آجل‌هایی که به آن‌ها شکر، شکلات، نمک و مواد دیگر اضافه می‌شود؛ خواص خود را برای پوست و مو از دست می‌دهند.

برای اطلاع از قیمت روز آجیل و خرید آن به فروشگاه آجیل و خشکبار هفت مغز مراجعه کنید.

روغن آجیل

روغن آجیل‌ها نیز منبع خوبی برای اسیدهای چرب امگا-۳ و ویتامین E است. روغن گردو نسبت به دیگر دانه‌ها از امگا-۳ بیشتری برخوردار است. روغن آجیل‌ها حاوی چربی‌های اشباع و غیراشباع است.

از روغن‌های آجیل برای ریختن روی انواع سالادها استفاده کنید. برخی از این روغن‌ها در مقایسه با روغن‌های گیاهی نسبت به حرارت واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهند و هرگز نباید از آن‌ها برای سرخ کردن استفاده کرد.

چون روغن آجیل‌ها نیز چربی و کالری بالایی دارد مانند خود آجیل در حد تعادل از آن‌ها استفاده کنید.

این نوشته ترجمه‌ای از HairBoutique است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
پشتیبانی آنلاین فروش
پشتیبانی آنلاین فروش
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • SKU
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • Add to cart
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه