ورود و عضویت
0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
×

با انواع گردو در ایران آشنا شوید!

هفت مغز
۰۹ بهمن ۱۴۰۰

انواع گردو در ایران: گردو، میوه ای است مغز دار که به دلیل داشتن خواص و ویژگی های بی نظیر و غنی بودن از منابع مغذی مثل: پروتئین، فیبر، ویتامین ها و آنتی‌اکسیدان ها، خشکباری پرطرفدار بین افراد است. همچنین مردم کشور ما ایران، در وعده های غذایی متفاوت از این خوراکی خوشمزه استفاده های زیادی می کنند؛ مثل استفاده در نان و پنیر و گردوی صبحانه، خورشت فسنجان، انواع شیرینی، آجیل و … . این خشکبار مفید، به دلیل عواملی مانند موقعیت آب و هوایی متفاوت، محل کاشت و غیره، انواع زیادی دارد. در این سری از مطالب وبلاگ فروشگاه اینترنتی خرید آجیل آنلاین هفت مغز مرجع خرید انواع آجیل و خشکبار، به بررسی انواع مغز گردو در ایران، نژادهای گردو در ایران و جهان و بهترین گردو ایران، پرداختیم.

 

انواع گردو ها در ایران:

گردوی ایرانی (Persian Walnut) با نام علمی Juglans regia از انواع گردو است که جزو بهترین گردو ها شناخته شده و در مناطق مختلفی از دنیا کشت و بهره برداری می شود. این نوع از گردو خود به انواع متفاوتی تقسیم می شود؛ نام گذاری هر دسته با توجه به منطقه ای که در آن کاشته شده و یا شکل ظاهری و جنس آن، انجام شده است. تفاوت هر کدام از انواع گردو، در رنگ، اندازه، صخامت پوست، میزان چربی و… است.

در اینجا انواع گردو در ایران را نام برده و ویژگی های هر کدام را توضیح خواهیم داد:

 • گردو کاغذی
 • گردو خوشه ای
 • گردو سوزنی
 • گردو ضیاء آبادی قزوین
 • گردو دماوند
 • گردو شهمیرزاد
 • گردو تویسرکان

 

انواع گردو، گردوی ایرانی

گردو کاغذی

این نوع گردو، به دلیل داشتن پوستی نسبتا نازک و قابلیت جداسازی  آسان مغز از پوست آن، به این نام شناخته می شود و طرفداران زیادی دارد. همچنین از دیگر ویژگی های آن، سفید و شیرین بودن آن و داشتن طعمی مطلوب است. این نوع از گردو حدود ۷۰درصد چربی دارد که درصورت استفاده به میزان متعادل، برای سلامتی بسیار مفید است.

پیشنهاد مطالعه :  طبع گردو در طب سنتی

برای اطلاعات بیشتر درمورد این نوع، به مقاله گردوی پوست کاغذی سر بزنید.

گردو خوشه ای

این دسته از انواع گردو در ایران، به صورت خوشه ای بوده و هر خوشه از آن دارای ۵ تا ۱۰ عدد گردو می باشد. این نوع درشت و بیضی شکل بوده و طعم خوبی دارد. درخت آن قدی کوتاه و متوسط داشته و از درختان پربار محسوب می شود.

گردو سوزنی

از ارزان ترین نوع گردو ها، گردوی سوزنی است. پوست این گردو دارای برجستگی هایی است که باعث می شود مغز این گردو درون پوسته چوبی خود فرو رفته و به سختی از آن جدا شود؛ ممکن است هنگام شکستن آن مغز گردو خورد شده و به صورت کامل جدا نشود. این نوع گردو مغزی چرب دارد اما به دلیل وزن بالای پوسته نسبت به مغز گردو و سختی جداسازی آن، بین افراد محبوبیت زیادی ندارد.

انواع گردو با عکس، بهترین گردو ایران

گردو ضیاء آبادی قزوین

این محصول از گردوهای بومی ایران محسوب می شود و منبع تولید نهال آن در شهرستان ضیاء آباد قزوین است و به همین دلیل این نام را دارد. نهال آن بسیار پربار بوده و در سرما مقاومت بالایی دارد. این گردو، دارای مغزی پر و پوستی شکننده است.

گردو دماوند

همانطور که از نام این نوع گردو مشخص است خاستگاه رویش این محصول، منطقه دماوند می باشد. شکل این گردو از انواع گردو در ایران، بیضی کشیده است و دارای مغزی به رنگ قهوه ای روشن می باشد. پوست چوبی سختی دارد اما مغز آن به راحتی از پوست خود جدا می شود.

گردو شهمیرزاد

گردوی شهمیرزاد گردویی بسیار مرغوب است که محصول شهرستان شهمیرزاد در استان سمنان می باشد. این گردو شکل بیضی و درشتی دارد. مغز آن چرب است و به آسانی از پوسته جدا شده و رنگش باتوجه به کیفیت به رنگهای سفید، قهوه ای روشن یا تیره است. رنگ تیره آن معمولا برای خورشت و غذا استفاده می شود.

پیشنهاد مطالعه :  گردو پوست کاغذی چیست و آشنایی با خواص آن!

گفته شده، قدمت درختان گردو در شهمیرزاد در منابع تاریخی به سه هزار سال نیز می رسد و مردم شهمیرزاد اعتقادات جالبی درمورد این گردو دارند. به عنوان مثال: درخت گردوی شهمیرزاد در بین مردم به میخ طلا معروف است چرا که ریشه آن در خاک مقاومت بالایی دارد. یا اینکه در برخی خانواده های اصیل شهمیرزادی، درخت گردو را مهریه دختران می کنند.

گردو تویسرکان

مورد دیگری از انواع گردو در ایران، گردو تویسرکان است که از مرغوب ترین و پر فروش ترین گردوهای ایرانی با پوستی نازک است. مغزی خوش طعم با میزان چربی بالایی دارد. در نظر داشته باشید که این میزان چربی مضر نبوده و در صورت مصرف به اندازه، فواید بسیاری دارد. نهال این نوع بومی ایران بوده و در در مناطق کوهستانی قابل کاشت است. بین این نوع گردو و نوع ضیاء آبادی نیز شباهت هایی وجود دارد.

انواع گردو با عکس، انواع نژاد گردو ایران و جهان

انواع نژاد های گردو در ایران و جهان:

همانطور که گفته شد، گردوها با توجه به عوامل تاثیر گذار، ارقام گوناگونی دارند؛ برخی از انواع خارجی گردو نیز در ایران قابل کشت و برداشت می باشند. انواع فرانسوی شامل: فرنور و فرانکت و انواع امریکایی شامل: چندلر، هارتلی، لارا می باشند. در ادامه با معروف ترین انواع نژاد گردو در ایران آشنا شده و آنها را بررسی می کنیم.

گردو فرانکت (Franquette)

گفته شد که این نوع محصول، بومی کشور فرانسه می باشد. درخت این نوع گردو ارتفاع متوسطی داشته، مقاوم به سرمابوده و زود به بار می نشیند. همچنین، میوه آن نسبتا کوچک، دارای مغز با کیفیت و پر روغن و پوسته نازک می باشد.

گردو فرنور (Fernor Walnut)

این نوع گردو، درشت و باکیفیت، سفید رنگ و دارای طعم خوبی است. درخت آن نیز پربار بوده و مقاومت بالایی در سرما دارد.

گردو چندلر (Chandler Walnut)

گردوی نوع چندلر پوستی صاف وتیره داشته اما مغزی با رنگ روشن دارد. درخت آن از نوع پیوندی و از تجاری ترین نوع گردوهاست و مقاومت بالایی درمقابل دمای پایین هوا و یخ زدگی دارد.

پیشنهاد مطالعه :  کالری گردو

گردو هارتلی (Hartley Walnut)

پوست این گردو شکننده و مغز آن روشن و درشت بوده و دارای کیفیتی بالاست. این نوع غالبا در آمریکا و اروپا کشت می شود.

گردو لارا (Lara Walnut)

این گردو بومی آمریکا بوده و درخت آن قابل کشت در مناطق گرمسیر می باشد و به سرما حساس است. درصد چربی مغز آن نزدیک۶۹ درصد بوده و رنگی روشن و نسبتا سفید دارد. ضخامت پوستش متوسط و جداسازی آن سخت نیست.

گردو اسرائیلی:

این گردو به صورت خوشه ای یافت می شود و درخت آن پر محصول است. دارای مغزی پر و درصد چربی کمتری بوده و تفاوت ظاهری که دارد در رنگ آن است که کمی به قرمز مایل می باشد. درخت آن قدی متوسط داشته و پایه کوتاه است. در مناطق مختلف کشور قابل کاشت بوده و به بار می نشیند. همچنین این نوع که شامل دسته انواع گردو در ایران هم می شود، به نام تخم مرغی نیز مشهور است.

گردو کانادایی:

مغز درشت و مرغوب داشته و پوستش کاغذی است. درخت آن اصالتا کانادایی بوده، در مناطق کوهستانی کاشته می شود و محصول می دهد.

انواع گردو با عکس، بهترین گردو ایران

 

نتیجه گیری:

گردو، خشکباری مغذی و مفید برای سلامت انسان می باشد. در این مقاله از فروشگاه هفت مغز، به بررسی انواع گردو در ایران پرداختیم که شامل: گردو کاغذی، گردو خوشه ای، گردو سوزنی، گردو ضیاء آبادی قزوین، گردو دماوند، گردو شهمیرزاد و گردو تویسرکان می باشد. با خواندن این مطلب با بهترین گردو ایران نیز آشنا می شوید. علاوه بر آن برخی از انواع نژاد های گردو در ایران و جهان: فرانکت، فرنور، چندلر، هارتلی، لارا، اسرائیلی و کانادایی نام برده و جزئیات آن بازگو شد. برای اطلاع از قیمت و خرید گردو می توانید به فروشگاه اینترنتی خرید آجیل آنلاین هفت مغز مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
پشتیبانی آنلاین فروش
پشتیبانی آنلاین فروش
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • SKU
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • Add to cart
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه