ورود و عضویت
0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
×

علت تفاوت قیمت زعفران

هفت مغز
02 تیر 1401

زعفران به عنوان یکی از گران ترین ادویه های جهان به شمار می رود و علل مختلفی می توان برای این موضوع بیان نمود. اما حتی زعفران های مختلف موجود در بازار نیز قیمت های متفاوتی دارند. در این مقاله در سایت خرید آجیل هفت مغز قصد برررسی علت تفاوت قیمت زعفران های موجود در بازار را داریم.حتما برای شما هم پیش آمده که بخاطر قیمت زیاد از خرید منصرف شده باشید، با بررسی علل تفاوت قیمت در این مقاله میتوانید بهترین محصول مورد نظر خود را در خرید انتخاب کنید، حتی یک محصول با کیفیت مشابه اما قیمت پایین تر!

عمده ترین علت تفاوت قیمت زعفران

بطور کلی می توان علل را در سه دسته ی عمده طبقه بندی نمود: نوع زعفران، عیار زعفران، بسته بندی زعفران که در ادامه به توضیح هریک از آن ها می پردازیم.

بسته بندی زعفران

ارزش بالای این محصول سبب شده که زعفران به عنوان سوغات، هدیه و کالای نفیس نیز مورد استفاده قرار بگیرد. بنابراین بسته بندی زعفران برای نگهداری و عرضه دارای تنوع درخور توجهی است که نوع بسته بندی را می توان یک علت تفاوت قیمت زعفران با تاثیر گذاری نسبتا بالایی در نظر گرفت.

نوع زعفران

اینکه محصولی که خریداری میکنید، شامل کدام یک از قسمت های گیاه زعفران باشد، نوع زعفران را تعیین میکند و هر نوع زعفران ویژگی های خاص خود را دارد. در میان انواع دسته بندی ها، زعفران نگین که دارای بیشترین کیفیت است، گران ترین نوع زعفران و زعفران سفید که فقط دارنده ی خواص است و فاقد رنگدهی و عطر است ارزان ترین نوع زعفران شناخته میشود. هر محصول شامل کدام قسمت هاست؟

پیشنهاد مطالعه :  پک هدیه زعفران مصطفوی و کاربرد آن

زعفران سرگل:

زعفران سرگل قسمت قرمز جدا شده زعفران و فاقد قسمت زردی و ریشه است

زعفران نگین :

زعفران نگین اصولا به زعفرانی گفته میشود که در زمان پاک کردن آن سه کلاله ی زعفران از قسمت سفید رنگ ریشه به هم چسبیده باشند و رنگی به جز رنگ قرمز در آن نباشد. همین ویژگی ظاهری و مطلوبیت رنگ ایجاد شده، علت تفاوت قیمت زعفران نگین نسبت به انواع دیگر میباشد. قسمت های موجود در انواع زعفران به شرح زیر است:

زغفران دسته:

در زعفران دسته، کلاله ها به صورت کامل همراه ریشه خشک میشوند.

زعفران سفید:

شامل قسمت ریشه ی سفید کلاله است.

 

پیشنهاد مطالعه: انواع و اقسام زعفران

 

عیار زعفران

عیار زعفران را می توان مهم ترین علت تفاوت قیمت زعفران در نظر گرفت. هر کدام از دسته بندی های زعفران ( غالبا نوع سر گل و نگین) بر اساس رنگدهی و کیفیت خود با استفاده از ویژگی های ظاهری و گواهی آزمایشگاهی درجه بندی میشوند. هر چه رنگدهی زعفران بیشتر باشد، عیار زعفران بالاتر است. به طور کلی زعفران درجه یک فاقد سفیدی یا خامه بوده و دارای رشته های سالم و درشت است. به عنوان مثال زعفران سرگل درجه سه در مقایسه با زعفران سرگل درجه دو ممکن است سفیدی کلاله ی بیشتری داشته باشد، کلاله ها ظریف تر باشند و برخی از آن ها شکسته باشند.

 

علت تفاوت قیمت زعفران در مناطق مختلف جهان:

قبل از پرداختن به موضوع علت تفاوت قیمت زعفران در مناطق مختلف شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چرا زعفران گران است؟ اولین عامل در قیمت بالای این طلای سرخ کویر را را می توان سختی و زمان بر بودن فرایند کشت زعفران که به صورت تماما دستی صورت میگیرید در نظر گرفت. تمام فرایند بعد از کشت نیز از قبیل جداسازی کلاله ها با دست انجام میشود. به عنوان مثال برای به دست آوردن یک کیلو گرم زعفران خشک کشاورزان باید حدود ۱۷۰ هزار دانه ی گل را از کلاله جدا کنند.

پیشنهاد مطالعه :  خواص بی نظیر زعفران برای مغز و جلوگیری از سکته مغزی!

علاوه بر این، گیاه زعفران بسیار حساس بوده و برای رشد به صورت انتخابی عمل میکند یعنی فقط در برخی مناطق خاص رشد میکند.زعفرانی که در مناطق مختلف رشد میکند کیفیت متفاوتی دارد، بنابراین کیفیت پایین تر یا بالاتر سبب تغییر در قیمت خواهد شد. علاوه بر تفاوت کیفیت، هزینه های صادرات این محصول نیز برای مناطق مختلف متفاوت است و همین موضوع نیز سبب تفاوت قیمت زعفران در بازار های مختلف سراسر جهان خواهد شد.

 

مقاله پیشنهادی: چرا زعفران گران است؟

 

جان کلام

همانطور که در این مقاله ی سایت فروش اینترنتی آجیل هفت مغز عنوان شد، عیار زعفران، نوع زعفران و بسته بندی آن علت تفاوت قیمت زعفران به صورت عمده است اما علاوه بر آن، نبود ارگان نظارتی بر قیمت گذاری ها نیز موجب تفاوت قیمت شده است به نحوی که برند های مختلف ممکن است محصولی با کیفیت یکسان را با قیمت متفاوت عرضه کنند. یا به عنوان مثال ممکن است قیمت زعفران سرگل درجه یک مشهد ارزان تر از همین نوع زعفران در تهران باشد.

 

منبع: saffron.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
پشتیبانی آنلاین فروش
پشتیبانی آنلاین فروش
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • SKU
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • Add to cart
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه